بهترین برندهای کامپوزیت دندان در سال 2024

بهترین برند کامپوزیت دندان
امتیاز به این محتوا

در علم دندانپزشکی روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان‌ها و فرم دادن به آن‌ها وجود دارد. برای مثال کامپوزیت دندان یکی از بهترین روش‌هایی است که به کمک آن نه تنها می‌توان بدون تغییر رنگ، دندان‌ها را ترمیم کرد بلکه امکان اصلاح طرح لبخند نیز وجود دارد. یعنی اگر متخصص متوجه شود که بی‌نظمی دندان‌های شما به حدی خفیف است که بدون نیاز به ارتودنسی و با کامپوزیت ونیر می‌توان آن را درمان نمود، قطعاً به سراغ این روش می‌رود.

با کمک ونیر کامپوزیت، در عرض چند جلسه دندان‌های شما فرم بسیار زیبایی به خود گرفته و در نتیجه طرح لبخند شما به بهترین شکل ممکن اصلاح می‌شود. البته از کامپوزیت دندان برای پر کردن فضای زیاد بین دندان‌ها و همچنین ترمیم پوسیدگی و شکستگی دندان‌ها نیز استفاده می‌شود. اما اگر بتوانید بهترین جنس کامپوزیت دندان را استفاده کنید ماندگاری آن بر روی دندان بیشتر شده و همین موضوع بر روی حفظ سلامت دندان‌های شما نیز تأثیر می‌گذارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا جدیدترین و بهترین جنس کامپوزیت دندان را برای شما معرفی کنیم.

چه نوع کامپوزیتی بهتر است

اغلب بیماران زمانی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، وقتی متوجه می‌شوند که قرار است برای برخی از اقدامات دندانپزشکی از کامپوزیت استفاده شود، سؤالی که مطرح می‌کنند این است که کدام یک از انواع کامپوزیت دندان بهتر است؟ برند‌های زیادی در بازار وجود دارد که از نظر کیفیت و نوع مواد به کار رفته در آن‌ها، با یکدیگر تفاوت داشته و همین موضوع باعث تفاوت قیمت نیز می‌شود.

چه نوع کامپوزیتی بهتر است

از آنجایی که کامپوزیت در واقع شبیه یک لایه عایق بر روی دندان نیز عمل می‌کند که باعث زیباتر شدن دندان‌ها و یا اصلاح پوسیدگی و شکستگی دندان می‌شود، بنابراین باید بهترین جنس کامپوزیت دندان را انتخاب کنید که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

  • کامپوزیت ونیر آلمانی

یکی از معتبرترین و بهترین انواع کامپوزیت دندان که در ایران با استقبال بسیار زیادی در بین دندانپزشکان مواجه شده است، کامپوزیت دندان آلمانی نام دارد. این نوع کامپوزیت دارای طول عمر بسیار بالا و همچنین طیف رنگ وسیع است. از آنجایی که کامپوزیت باید همرنگ دندان‌های طبیعی انتخاب شود، بنابراین دامنه وسیعی طیف رنگ‌ در کامپوزیت دندان آلمانی قدرت انتخاب بیشتری را به دندانپزشکان می‌دهد.

مطالب بیشتر: باندینگ دندان و تفاوت آن با کامپوزیت

کامپوزیت ونیر آلمانی

همچنین نصب و استفاده از این نوع کامپوزیت‌ها بسیار راحت است و به همین دلیل است که کامپوزیت دندان آلمانی اعتبار بسیار زیادی در ایران پیدا کرده است. کامپوزیت زنیت و دینامیک پلاس دو نوع از مشهورترین کامپوزیت‌های آلمانی هستند.

  • برند کامپوزیت سوئیسی

از دیگر برند‌های معروف کامپوزیت دندان در سراسر جهان، باید به کامپوزیت دندان سوئیسی اشاره کنیم. جالب است بدانید که از نظر کیفیت، ماندگاری و طیف رنگ، کامپوزیت دندان سوئیسی در جایگاهی قرار دارد که هیچ یک از برند‌های اروپایی نمی‌توانند با آن رقابت کنند. تنها برند قابل مقایسه با کامپوزیت دندان سوئیسی، یک برند آلمانی به نام ایوکولار است. مهمترین مزیت‌ها و ویژگی‌های کامپوزیت دندان سوئیسی باید به مواردی از جمله زیبایی بسیار بالا، طیف رنگ وسیع، کیفیت و دوام بالاتر نسبت به انواع کامپوزیت‌های دندان اشاره کرد.

برند کامپوزیت سوئیسی

جدیدترین کامپوزیت دندان

از آنجایی که روش‌های دندانپزشکی همیشه در حال ارتقا و پیشرفت هستند، بنابراین حتماً شما به عنوان یک بیمار وقتی به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، تمایل دارید جدیدترین کامپوزیت دندان برای شما استفاده شود. به طور کلی کامپوزیت نانوفیل به عنوان جدیدترین نسل کامپوزیت دندان شناخته شده است. در ساخت این نوع کامپوزیت از ذرات بسیار ریز در در حد میکرومتر استفاده می‌شود.

ریز بودن این ذرات از یک سو باعث می‌گردد که استفاده از کامپوزیت و نصب آن بر روی دندان راحت‌تر شود و از طرف دیگر بافت یکپارچه و همچنی پیدا کرده و زمانی که بر روی دندان قرار می‌گیرد، ظاهری طبیعی را به دندان‌های شما خواهد داد. از دیگر ویژگی‌های کامپوزیت نانوفیل باید به سازگاری بالا، ماندگاری بسیار زیاد به خصوص در دندان‌هایی که تحت فشار هستند، کاهش میزان سایش و زبری سطح و همچنین زیباتر کردن دندان‌ها اشاره نمود.

مطالب بیشتر: اصلاح طرح لبخند

تفاوت برندهای کامپوزیت دندان

همانگونه که در این مطلب گفته شد، برند‌های زیادی در زمینه طراحی و ساخت انواع کامپوزیت ونیر فعالیت می‌کنند و شما تفاوت قیمت فاحشی را بین انواع برند‌های کامپوزیت دندان مشاهده می‌کنید. قطعاً در چنین شرایطی این سؤال برای شما به وجود می‌آید که ما برای انتخاب بهترین کامپوزیت دندان باید به سراغ کدام برند برویم؟ در انتخاب بهترین مارک باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

  1. کامپوزیت دندان باید استحکام و ماندگاری بسیار بالایی داشته باشد و نصب آن بر روی دندان راحت باشد.
  2. زمانی که کامپوزیت بر روی دندان قرار می‌گیرد به راحتی فرم بگیرد و در نتیجه بتوان بی‌نظمی خفیف دندان را به کمک آن برطرف نمود.
  3. شفافیت بسیار خوب کامپوزیت دندان از دیگر ویژگی‌هایی است که باید در زمان انتخاب به آن توجه داشت.

اما با توجه به آنچه که گفته شد، ما باید با انواع برند کامپوزیت دندان آشنایی داشته باشیم تا بتوانیم بهترین گزینه را انتخاب کنیم. در ادامه این مطلب مقایسه‌ای بین انواع برند‌های کامپوزیت دندان خواهیم داشت:

تفاوت برندهای کامپوزیت دندان

کامپوزیتی آمریکایی بهتر است یا سوئیسی؟

به طور کلی کشورهای آمریکا، سوئیس و آلمان سه کشور مطرح در زمینه ساخت انواع کامپوزیت دندان به حساب می‌آیند. کامپوزیت‌های آمریکایی اولین نوع از کامپوزیت‌ها بودند که از قابلیت نانو هیبرید برخوردار بودند. همین قابلیت باعث می‌شود علاوه بر اینکه ظاهر کامپوزیت بهتر باشد و طبیعی‌تر به نظر برسد، مقاومت در برابر ساییدگی و تغییر رنگ آن بیشتر گردد.

از طرف دیگر در ساخت کامپوزیت‌های سوئیسی، بر روی کیفیت مواد سازنده و ضد حساسیت بودن آن‌ها تأکید بیشتری می‌کند. برای مثال زمانی که شما کامپوزیت سوئیسی را استفاده می‌کنید، نسبت به سایر انواع کامپوزیت‌ها حساسیت کمتری در دندان‌های خود احساس خواهید کرد و دچار مشکلاتی همانند بوی بد دندان نمی‌شوید.

کامپوزیت دندان سوئیسی بهتر است یا آلمانی؟

اجازه دهید مقایسه‌ای بین برند‌های آلمانی و سوئیسی داشته باشیم. کیفیت مواد به کار رفته در نوع کامپوزیت‌ها تاثیر بسیار زیادی بر روی ماندگاری آن‌ها دارند. مهمترین برتری کامپوزیت سوئیسی در مقایسه با برند‌های آلمانی، مقاومت بالایی است که در برابر تغییر رنگ، ساییدگی و تشکیل پلاک دارند. از طرف دیگر دامنه طیف رنگ در کامپوزیت‌های سوئیسی بالاتر است بنابراین برای انواع دندان‌ها قابل استفاده است.

کامپوزیت دندان سوئیسی بهتر است یا آلمانی؟

کامپوزیت آلمانی بهتر است یا ژاپنی؟

اگر چه کشور آمریکا، سوئیس و آلمان به عنوان سه کشور برتر در زمینه ساخت انواع کامپوزیت‌های دندانی فعالیت می‌کنند ولی اخیراً کامپوزیت‌های ژاپنی نیز وارد بازار شده‌اند و اگر متخصص بخواهد از این نوع کامپوزیت استفاده کند قطعاً باید به این موضوع توجه داشته باشید که آیا کیفیت نوع کامپوزیت در حد ‌ایده‌آل است یا خیر. کامپوزیت‌های ژاپنی دارای خواص فیزیکی از جمله خاصیت همسان‌سازی رنگ با دندان‌ها هستند و همچنین می‌توانند با قدرت بالا نور را منعکس کنند. بنابراین شفافیت بالایی دارند. همچنین کامپوزیت‌های ژاپنی براساس تکنولوژی فیلر‌های نانو ساخته شده‌اند.

به طور کلی براساس نوع دندان هدف که قرار است ترمیم شود و یا اینکه می‌خواهید شکستگی آن را برطرف کنید، باید از یک کامپوزیت مناسب استفاده نمایید که در کنار استحکام بالا، جنبه زیبایی آن نیز حفظ شود. هزینه انواع برند‌های کامپوزیت دندان نیز متفاوت است. پس متخصص با در نظر گرفتن همه این موارد بهترین نوع کامپوزیت دندان را برای شما انتخاب می‌کند.

https://maral-clinic.com/composite-veneer/

مقاله قبلی
6 دلیل کج شدن دندان در کودکان + روش های درمان
مقاله بعدی
6 روش اصلاح طرح لبخند (+عکس طراحی لبخند لثه ای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید