آیا برای لیپوماتیک بیهوشی لازم است؟

بیهوشی برای لیپوماتیک
1/5 - (2 امتیاز)

افرادی که در طول روز تحرک زیادی نداشته و از سوی دیگر رژیم غذایی مناسب در زندگی ندارند، قطعاً در مدت زمان کوتاهی دچار چاقی و تجمع چربی‌ها در بدن خواهند شد. متاسفانه در سال‌های اخیر آمار افراد مبتلا به چاقی افزایش یافته و لازم است بدانید که این اتفاق نه تنها باعث می‌شود زیبایی ظاهر خود را از دست بدهید بلکه از نظر سلامتی نیز برای شما خطرناک خواهد بود. لیپوماتیک یکی از عمل‌های زیبایی است که برای درمان چاقی موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته عمل پیکرتراشی زمانی باید انجام شود که فرد عمده وزن خود را از طریق رژیم و ورزش کاهش داده و به شاخص توده بدنی 30 رسیده باشد. برخی از افراد از بیهوشی برای عمل لیپوماتیک نگران بوده و به دنبال جراحی لاغری بدون بیهوشی هستند. پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله مطالبی در مورد عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی در اختیار شما قرار خواهد داد تا بتوانید با اطلاعات کامل برای انجام این عمل زیبایی تصمیم‌گیری نمایید.

راهنمای بیهوشی در عمل پیکرتراشی

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می ‌شود؟

قبل از هر چیز لازم است با فرآیند جراحی لاغری آشنا شویم. برای این منظور متخصص طبق مراحل زیر عمل خواهد کرد:

 1. ابتدا باید مشخص شود که شما کاندید مناسبی برای پیکرتراشی هستید‌ یا نه. در این راستا لازم است فرد متقاضی آزمایشاتی را انجام دهد تا متخصص از سلامت عمومی او مطمئن گردد. در ادامه، وضعیت وزن بدن فرد و همچنین میزان چربی در اندام‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. در صورتی که به ثبات وزن رسیده باشید و به بیماری خاصی مبتلا نباشید می‌توانید عمل لیپوماتیک را انجام دهید.
 2. در روز عمل، پزشک معالج اندام هدف را استریل نموده و سپس چند سوراخ زیر در قسمت‌های مختلفی از بافت چربی ایجاد می‌کند.
 3. لوله کانولا وارد بافت چربی می‌شود. این لوله حرکات ارتعاشی داشته و از طرف دیگر امواج فراصوت را از خود ساطع می‌کند. این دو عامل باعث می‌شوند که چربی‌ها با نیروی فیزیکی به ذرات ریز خورد شده و اکنون بتوان از طریق نیروی مکش چربی‌ها را از بدن خارج نمود.

اما سوالی که اکنون برای شما پیش خواهد آمد این است که آیا عمل لیپوماتیک با درد همراه خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به هر حال چون بافت بدن در حال دستکاری شدن است عصب‌های موجود در اندام هدف تحریک خواهند شد و به همین دلیل متخصص از بی‌حسی برای تزریق استفاده می‌کند. بسیاری از افراد از بیهوشی خاطره خوشی نداشته و به دنبال این هستند که عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی انجام گیرد. در مورد نحوه اعمال بیحسی به بدن فرد متقاضی در ادامه مقاله صحبت خواهد شد.

مشاهده مطلب : قیمت عمل لیپوماتیک

آیا برای لیپوماتیک بیهوشی لازم است؟

آیا برای عمل لیپوماتیک بیهوشی لازم است؟

زمانی که متخصص قصد دارد جراحی لاغری را برای شما انجام دهد قطعاً باید حساسیت بدن شما را به ماده بی‌حسی سنجیده و از طرف دیگر در مورد سابقه جراحی‌های قبلی از شما سوال نماید. برخی از افراد در جریان بیهوشی دچار مشکلاتی خواهند شد به همین دلیل برای انجام عمل لیپوماتیک مردد هستند. متخصص در ابتدا از بی‌حسی موضعی برای اندام هدف استفاده می‌کند اما باید در حین جراحی، چندین بار ماده بی‌حس‌کننده به اندام هدف تزریق شود تا فرد مراجعه‌کننده درد نداشته باشد. نکته لازم به ذکر این است که در اغلب موارد جراح از یک آرامبخش خفیف برای فرد استفاده خواهد کرد تا بیهوشی نسبی برای او به وجود آید. در چنین شرایطی احتمال احساس درد به شدت کاهش پیدا می‌کند. البته نحوه بیهوش کردن قبل از شروع به کار به فرد متقاضی اطلاع داده خواهد شد تا با رضایت او اقدامات لازم انجام گیرد.

مشاهده مطلب : لیپوماتیک زنان

لیپوماتیک بدون بیهوشی
نحوه انجام لیپوماتیک بدون بیهوشی در این روش متخصص تنها از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد.
مزیت لیپوماتیک بدون بیهوشی
 1. عدم ورود ماده بیهوشی به بدن
 2. جلوگیری از بروز واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی
 3. عدم بروز عوارض جانبی شدید
روش‌های لیپوماتیک بدون بیهوشی
 1. روش ارتعاشی
 2. روش سونوگرافی
 3. روش لیزر درمانی

مزایای عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی چیست؟

روش‌های مختلفی برای حذف چربی‌های موضعی از بدن وجود دارد اما در سال‌های اخیر جراحی لاغری بدون بیهوشی جایگاه ویژه‌ای را در بین مردم و متخصصان به دست آورده است. دلایل محبوبیت پیکرتراشی عبارتند از:

 1. همانگونه که متوجه شدید جراح برای شروع کار بی‌حسی موضعی را اعمال کرده و اگر نیاز به بیهوشی باشد از آرامبخش‌های خفیف برای این منظور استفاده می‌کند. به همین دلیل افراد زیادی کاندید مناسبی برای عمل لیپوماتیک هستند. حتی اگر شما قبلاً نسبت به بیهوشی حساسیت داشته‌اید اکنون با خیال آسوده می‌توانید عمل لیپوماتیک را انجام دهید.
 2. اگر مراحل انجام کار را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید که در این روش از فرآیند‌های فیزیکی برای برداشت چربی‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید از متخصص بخواهید چربی‌ها را ذخیره کند تا برای تزریق چربی به صورت خود استفاده کنید. در واقع عمل لیپوماتیک زمینه‌ای برای عمل زیبایی تزریق چربی خواهد بود.
 3. با توجه به اینکه در این روش زخم زیادی در بدن ایجاد نمی‌شود لذا دوره نقاهت بسیار کوتاه بوده و جای زخم بر روی بدن باقی نمی‌ماند.
 4. جالب است بدانید که دامنه کارایی عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی بسیار وسیع است و شما می‌توانید حتی برای حذف چربی در ناحیه غبغب از این روش استفاده کنید. البته فراموش نشود که هر اندازه حساسیت کار بیشتر باشد باید در انتخاب متخصص دقت بیشتری داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

معرفی روش های لیپوماتیک بدون بیهوشی

روش‌ های عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی

با توجه به اینکه در جراحی لاغری بدون بیهوشی فرد تحت بیهوشی کامل قرار نمی‌گیرد به همین دلیل این روش در بین مردم با استقبال زیادی مواجه شده است. به طور کلی پیکرتراشی بدون بیهوشی با سه روش انجام می‌شود:

 1. در روش اول (PAL) متخصص از ابزار ارتعاشی برای خرد کردن چربی‌ها استفاده می‌کند. مزیت این روش در سالم ماندن چربی‌ها است که شما می‌توانید بعد از تصفیه از آن‌ها برای تزریق زیر پوست استفاده کنید.
 2. در روشی دیگر (UAL) متخصص از انرژی سونوگرافی برای خرد کردن چربی‌ها استفاده می‌کند. نکته بسیار مهم این است که در این روش چربی‌ها ذوب می‌شوند و در نتیجه آسیب زیادی به سلول‌های چربی وارد خواهد شد. بنابراین بعد از استخراج نمی‌توان از چربی به دست آمده برای تزریق استفاده نمود.
 3. در روش سوم لیپوماتیک بدون بیهوشی پزشک معالج از امواج لیزر برای ذوب کردن چربی‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که تصمیم دارید بعد از انجام عمل لیپوماتیک، تزریق چربی به اندام‌هایی از بدن و صورت را انجام دهید حتماً باید این موضوع را متخصص اطلاع دهید تا در انتخاب روش لیپوماتیک بدون بیهوشی به درستی تصمیم‌گیری کند.

مراقبت ‌های لازم برای لیپوماتیک بدون بیهوشی

درست است که در جراحی لاغری بدون بیهوشی فرد می‌تواند بعد از چند ساعت به حالت عادی زندگی برگردد و ماده بی‌حسی زیادی وارد بدن نخواهد شد اما به هر حال لازم است مراقبت‌هایی را در دوران نقاهت داشته باشید تا نتیجه عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی به بهترین شکل ممکن برای شما رویت شود:

 1. بهتر است در چند روز اول استراحت کامل داشته باشید تا فشاری به ناحیه تحت جراحی وارد نگردد.
 2. نوشیدن مایعات نه ‌تنها به خون‌رسانی به محل جراحات کمک کرده بلکه سرعت التیام زخم‌ها و شکل‌گیری پوست بر روی عضلات را بالا می‌برد.
 3. حتماً تا زمانی که متخصصین توصیه می‌کند به پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک ادامه دهید. این مسأله برای جلوگیری از افتادگی پوست اهمیت بسیار زیادی دارد.
 4. تا مدتی لازم است در زمان خواب احتیاط زیادی داشته باشید که بر روی محل زخم‌ها نخوابید زیرا هرگونه فشار به این قسمت می‌تواند باعث خونریزی شود.
 5. بسیار مهم این است که مراقبت از نتیجه عمل لیپوماتیک تنها به دوره‌ نقاهت ختم نشده و شما از این پس باید سبک زندگی سالمی داشته باشید. بنابراین خوردن غذا‌های پرچرب، فست‌فود‌ها و حتی پرخوری را کنار گذاشته و به سراغ رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم بروید تا ماندگاری عمل پیکرتراشی بدون بیهوشی بیشتر شود.

بعد از عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی باید چه انتظاراتی داشت؟

در صورتی که شما عمل پیکرتراشی بدون بیهوشی را انجام داده باشید قطعاً برخی از عوارض جانبی برای شما کمتر خواهد بود. برای مثال افرادی که تحت بیهوشی کامل تا شرایط نیمه‌بیهوشی بوده‌اند، تا مدتی دچار سرگیجه خواهند بود و یا حتی به دلیل ورود ماده آرام‌بخش به بدن، دچار حالت تهوع می‌شوند. اما در حالت بدون بیهوشی، چنین شرایطی برای شما به وجود نمی‌آید. در صورتی که ناحیه تحت عمل کوچک باشد، ممکن است متخصص برای شما از بی‌حسی موضعی استفاده کند. در چنین شرایطی عوارض عادی همانند التهاب، ورم و کبودی بروز خواهد کرد. البته تمامی این موارد موقتی هستند و براساس قدرت دفاعی بدن و میزان توجه شما به مراقبت‌های بعد از جراحی لاغری، در چند هفته تا چند ماه به طور کامل برطرف می‌شوند.

مراقبت ‌های بعد از عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی

تفاوتی نمی‌کند که جراحی شما به صورت بی‌حسی موضعی انجام گرفته باشد و یا اینکه متخصص بیهوشی کامل و یا حالت نیمه بیهوشی را برای شما اجرا کند. به هر حال در دوره نقاهت باید نکات زیر را جدی بگیرید تا نه تنها از عوارض جانبی در ‌امان مانده بلکه نتیجه نهایی عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی به بهترین شکل ممکن رؤیت گردد:

 1. حتماً پوشیدن گن طبی را تا زمانی که متخصص تجویز می‌کند ادامه دهید. این کار کمک می‌کند دچار افتادگی پوست شده و از طرف دیگر مایعات سریع‌تر از بدن تخلیه شوند. این مایعات اضافی زمینه را برای بروز عفونت فراهم خواهند کرد و در نتیجه خروج آن‌ها از بدن باعث می‌شود از چنین عوارضی در ‌امان بمانیم. از طرف دیگر پوشیدن گن به افزایش سرعت التیام زخم‌ها کمک خواهد کرد.
 2. افرادی که به ورزش کردن علاقه دارند حداقل باید مدتی صبر کنند تا شرایط بدن به حالت عادی برگشته و زخم‌ها به طور کامل التیام پیدا کنند. البته از روز سوم به بعد می‌توانید پیاده‌روی آهسته را شروع کنید. پیاده‌روی نه تنها از نظر روحی برای شما مفید بوده بلکه به افزایش سرعت خروج مایعات از بدن نیز کمک می‌کند.
 3. در طول روز مصرف میوه، سبزی و آب را بیشتر کنید. این مواد غذایی برای بدن مفید هستند و قدرت دفاعی و سرعت بهبود بدن را افزایش می‌دهند.
 4. برای اینکه نتیجه عمل لیپوماتیک بدون بیهوشی ماندگار بوده و تا سالیان سال بتوانید از تناسب اندام خود لذت ببرید، نه تنها در دوره نقاهت بلکه بعد از آن نیز نباید در استفاده از غذا‌هایی همانند فست‌فود، غذا‌های چرب و تنقلات زیاده‌روی کنید. این مواد غذایی را حتی‌المقدور به کمترین مقدار ممکن برسانید چرا که چیزی جز افزایش مجدد چربی در بدن و چاق شدن را به همراه ندارند.
مقاله قبلی
لیپوماتیک (جراحی زیبایی لاغری) بعد از زایمان
مقاله بعدی
زمان و سن مناسب برای عمل لیپوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید