تغذیه بعد از لیپوماتیک – رژیم غذایی بعد از عمل پیکرتراشی

تغذیه بعد از لیپوماتیک
امتیاز به این محتوا

عمل لیپوماتیک یکی از عمل‌های زیبایی برای رسیدن به تناسب اندام است. انسان همواره دوست دارد که ظاهری زیبا، جوان و البته جذاب داشته باشد و تناسب اندام بخش مهمی از زیبایی و اعتماد به نفس انسان را به خود اختصاص می‌دهد. متاسفانه آمار افراد مبتلا به چاقی مفرط در حال افزایش است.

اما اگر شما از جمله این دسته افراد هستید کافی است کمی اراده خود را قوی کنید تا به کمک یک متخصص حرفه‌ای در زمینه تغذیه بتوانید عمده وزن خود را کاهش دهید. قطعاً بعد از اتمام دوره لاغری شاهد چاق بودن برخی از اندام‌های خود خواهید بود. در چنین مواردی عمل پیکرتراشی کمک می‌کند تا از شر چربی‌های موضعی راحت شوید. اما نکته بسیار مهم، میزان ماندگاری نتیجه عمل لیپوماتیک است.

اگر این تصور را دارید که بعد از جراحی لاغری می‌توانید همانند گذشته زندگی کرده و هیچ تغییری در سبک زندگی خود نداشته باشید و در عین حال تناسب اندام را حفظ کنید، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. برای مثال تغذیه مناسب بعد از جراحی لاغری یکی از الزامات افزایش ماندگاری عمل پیکرتراشی است. کارشناسان پایگاه مارال سلامت ایرانیان قصد دارند در این مقاله پیرامون تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک با شما صحبت کنند چرا که این مسأله تاثیر بسیار چشمگیری بر میزان ماندگاری پیکرتراشی خواهد داشت.

رژیم غذایی بعد از عمل پیکرتراشی

اهمیت تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک

به این موضوع فکر کنید که چرا انسان دچار چاقی مفرط می‌شود؟ در دنیای امروز که مصرف تنقلات زیاد شده و انسان‌ها به فست‌فود روی آورده‌اند، احتمال ابتلا به چاقی افزایش پیدا کرده است زیرا این قبیل خوراکی‌ها و مواد غذایی باعث افزایش چربی‌های مضر در بدن شده و این چربی‌ها در اندام‌هایی که تحرک زیادی ندارند تجمع پیدا می‌کنند. همچنین حقیقت تلخ این است که سبک زندگی و کاری انسان امروز به سمتی رفته است که میزان تحرک در طول روز کاهش یافته و عمده افراد شغل‌های پشت میزی دارند.

قطعاً با این سبک زندگی باید منتظر افزایش وزن باشیم. اما اگر این مسأله شما را ناراحت می‌کند، در اولین قدم باید به فکر کاهش وزن برای رسیدن به شاخص توده بدنی مناسب باشید. در چنین شرایطی یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما کمک کند. در واقع شما باید کاهش وزن را از یک رژیم غذایی سالم و با برنامه ورزشی منظم شروع کنید.

سپس برای برداشتن چربی‌هایی که مقاوم شده و از طریق رژیم غذایی حذف نمی‌شوند، به سراغ عمل پیکرتراشی بروید. اما این نکته را فراموش نکنید که اگر بعد از جراحی لاغری مجدداً همان تغذیه ناسالم و غیر اصولی را داشته باشید، این بار زودتر از گذشته دچار چاقی موضعی در اندام‌های خود خواهید بود. به همین دلیل است که تغذیه سالم بعد از عمل لیپوماتیک اهمیت بسیار زیادی دارد.

نکات مهم رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک

نکاتی در مورد تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک

عوامل مختلفی بر ماندگاری نتیجه پیکرتراشی تاثیر دارند که عبارتند از:

 1. اولین و مهم‌ترین عامل، عملکرد متخصص در تخلیه چربی است. در واقع شما باید بهترین جراح لیپوماتیک را انتخاب کنید تا بدون هیچگونه آسیب بافتی بتواند چربی‌ها را به طور کامل از بدن شما تخلیه کند. قطعاً نتیجه عملکرد متخصص تاثیر زیادی بر ماندگاری عمل زیبایی لیپوماتیک خواهد داشت.
 2. همچنین شما باید در دوره نقاهت به خوبی از خود مراقبت کنید تا این دوران بدون هیچگونه خطر و عارضه سپری شده و دچار مشکلاتی همانند تجمع مایعات در بدن، عفونی شدن زخم‌ها و مواردی از این قبیل نشوید.
 3. اما یکی از عوامل بسیار مهم که تاثیر چشمگیری بر ماندگاری جراحی لیپوماتیک دارد، داشتن تغذیه مناسب بعد از عمل پیکرتراشی است. اگر می‌خواهید نتیجه دلخواه را از این عمل به دست آورده و برای همیشه از داشتن بدنی خوش‌فرم لذت ببرید باید به تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک اهمیت دهید. در واقع شما نمی‌توانید همان عادات غذایی نادرست گذشته را تکرار کنید و انتظار داشته باشید اندام فعلی شما حفظ گردد.

با توجه به اهمیت تغذیه بعد از جراحی لاغری، در این قسمت چند نکته را پیرامون نحوه تغذیه بعد از پیکرتراشی بیان خواهیم کرد:

 1. شما باید پرخوری را کنار بگذارید. در واقع یکی از مهمترین عواملی که باعث افزایش وزن می‌شود پرخوری افراد به ویژه کودکان است که باعث می‌شود معده بزرگ شده و حجم داخلی آن افزایش پیدا کند. در چنین شرایطی فرد هر روز باید میزان مصرف غذا را بیشتر کنید تا احساس سیری داشته باشید.
  ما توصیه می‌کنیم که تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش داده ولی میزان مصرف غذا در هر وعده را کاهش دهید. در این صورت هم نیاز بدن شما تامین می‌گردد و هم از افزایش حجم داخلی معده جلوگیری خواهد شد.
 2. باید تغذیه سالم بعد از جراحی لاغری داشته باشید. مصرف بیشتر میوه‌ها، سبزیجات و مواد پروتئینی همانند حبوبات و غلات سبوس دار باعث می‌شود در کنار تامین نیاز غذایی بدن، حجم معده سریع‌تر پر شده و در نتیجه احساس گرسنگی شما برطرف گردد. در چنین شرایطی از پرخوری جلوگیری خواهد شد.
 3. یکی از مهمترین عواملی که باعث می‌شود فرد در طول روز احساس گرسنگی داشت باشد، کمبود آب بدن است. در واقع شما باید بدن خود را هیدراته نگه داشته و آب کافی بنوشید تا میزان متابولیسم بدن کنترل شود.
 4. مصرف تنقلاتی مانند شیرینی‌جات، پفک، چیپس، کربوهیدرات‌های ساده، مواد غذایی غنی از چربی‌های اشباع و … را کاهش دهید. این مواد غذایی باعث می‌شوند که در کوتاه‌ مدت، سریعا دچار افزایش وزن و چاقی شوید.
                         تغذیه بعد از لیپوماتیک

اهمیت تغذیه بعد از لیپوماتیک

 1. کمک به بهود سریع‌تر زخم‌ها و کوتاه شدن دوره نقاهت
 2. جلوگیری از تجمع مجدد چاقی و از دست رفتن نتیجه پیکرتراشی
 3. افزایش ماندگاری نتیجه عمل

توصیه‌های غذایی بعد از لیپوماتیک

 1. مصرف میوه‌ها و سبزیجات پخته شده و همچنین سبزیجات تازه
 2. مصرف نوشیدنی‌های بدون کافئین
 3. مصرف شیر و لبنیات کم چرب
 4. استفاده از کره بادام زمینی
 5. مصرف حبوبات

لیست غذاهای ممنوعه بعد از عمل

 1. غذاهای چرب به ویژه غنی از چربی اشباع
 2. غذاها و خوراکی‌های شور
 3. غذهای سرخ شده و فست‌فودها
 4. تنقلات
 5. نوشابه و آبمیوه صنعتی

چند راهکار برای حفظ رژیم غذایی

 1. خوردن صبحانه و سحرخیز بودن
 2. مطالعه بیشتر به خصوص قبل از خواب
 3. استفاده کمتر از موبایل
 4. نوشیدن آب کافی
 5. کاهش حجم غذا در هر وعده غذایی و افزایش تعداد وعده غذایی
 6. ورزش کردن

غذا‌های رژیمی برای تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک

بنابراین همانگونه که در این مقاله متوجه شدید نوع رژیم غذایی هر فرد بعد از جراحی لاغری تعیین‌کننده میزان ماندگاری نتیجه لیپوماتیک خواهد بود. البته فراموش نکنید که تغذیه بعد از لیپوماتیک در دوره نقاهت، بر سرعت بهبودی زخم‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. برای اینکه ماندگاری نتیجه عمل پیکرتراشی افزایش یابد باید غذا‌های رژیمی را در طول وعده‌های غذایی خود مصرف ‌نمایید که برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مصرف میوه‌ها و سبزیجات پخته شده
 2. مصرف نوشیدنی‌های بدون کافئین و با کمترین میزان قند
 3. مصرف شیر و لبنیات کم چرب
 4. پرهیز از غذا‌های سرخ شده
 5. خوردن سبزیجات تازه به ویژه کاهو
 6. خوردن کره بادام زمینی
 7. مصرف حبوبات

مشاهده این مطلب : درد بعد از عمل لیپوماتیک

غذاهای ضد التهابی برای بعد از لیپوماتیک

مواد غذایی ضد التهابی بعد از عمل لیپوماتیک

زمانی که در مورد تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک صحبت می‌کنیم باید به نوع رژیم غذایی خود در دوره نقاهت نیز توجه داشته باشید. در این دوران باید به سراغ آن دسته از مواد غذایی بروید که سرعت التیام زخم‌ها را بالا برده، خاصیت ضد التهابی نداشته باشند و از طرف دیگر بحث رژیم غذایی شما را مختل نکنند.

بنابراین استفاده از آجیل و خشکبار، انواع توت‌ها، روغن زیتون‌، سبزیجات و خوردن مواد مغذی غنی از اسید‌های چرب امگا ۳ و همچنین عنصر منیزیم همگی کمک می‌کنند که میزان التهاب بدن در محل زخم کاهش یافته و ورم محل تحت جراحی خیلی سریع‌تر برطرف شود. در نتیجه دوره نقاهت با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. از طرف دیگر فراموش نکنید که نوع تغذیه بعد از عمل پیکر تراشی از بروز عوارض لیپوماتیک همانند عفونت، خونریزی و مواردی از این قبیل جلوگیری می‌کند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم از متخصص بخواهید که در این زمینه توصیه‌هایی را برای شما داشته باشد.

مواد غذایی که نباید بعد از لیپوماتیک مصرف شود

در کنار مواد غذایی بسیار مفید بعد از لیپوماتیک که نه تنها به حفظ نتیجه عمل کمک کرده بلکه باعث کوتاه شدن دوره نقاهت نیز می‌شوند، نباید مواد غذایی ممنوعه بعد از لیپوماتیک را نیز فراموش کنیم. به طور کلی مصرف مواد غذایی زیر بعد از انجام جراحی لاغری باید کنار گذاشته شده و یا اینکه مقدار مصرف آن‌ها به شدت کاهش پیدا کند. این موضوع از نظر افزایش سرعت بهبودی در دوره نقاهت و حفظ نتیجه پیکرتراشی برای مدت زمان طولانی اهمیت بسیار زیادی دارد:

 1. مصرف چربی‌های اشباع را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. چربی اشباع نوع چربی است که در دمای اتاق به حالت جامد تبدیل می‌شود. این چربی علاوه بر اینکه برای سلامت قلب ضرر دارد، باعث افزایش چاقی نیز خواهد شد.
 2. همچنین باید میزان مصرف قند، خوراکی‌های شیرین و حتی مواد غذایی حاوی نشاسته زیاد را در طول رژیم غذایی خود کم کنید. البته بهتر است در این زمینه از متخصص سؤال بپرسید تا حد اعتدال را برای شما تعیین نماید و از طرف دیگر دچار کمبود کربوهیدرات در بدن خود نشوید.
 3. مصرف غذا‌های شور به خصوص در دوره نقاهت ممنوع است چرا که افزایش نمک باعث افزایش تجمع مایع در محل زخم شده و ورم ناشی از جراحی خیلی دیرتر درمان می‌شود.
 4. مصرف نوشیدنی‌های غیر طبیعی همانند نوشابه و حتی آبمیوه‌های صنعتی را کنار بگذارید.
 5. مصرف غذا‌های سرخ شده را به شدت کاهش دهید.

چگونه رژیم غذایی خود را حفظ کنیم؟

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید، بحث رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک تأثیر بسیار زیادی بر ماندگاری نتیجه این عمل زیبایی خواهد داشت. اما متأسفانه برخی از افراد تنها می‌توانند این رژیم غذایی را برای مدت کوتاهی حفظ کرده و سپس به شرایط قبل از عمل باز می‌گردند. در نتیجه این بار سریع‌تر از قبل چاق خواهند شد. در انتهای مقاله چند راهکار برای حفظ رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک را برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد:

 1. حتما از زمانی که متخصص اجازه می‌دهد ورزش کردن را شروع کنید.
 2. به جای این که روزانه وقت زیادی را برای استفاده از گوشی‌های هوشمند هدر دهید، به سراغ مطالعه کتاب بروید. به طور کلی استفاده از هر نوع وسایل هوشمند باعث گرسنگی کاذب خواهد شد.
 3. در طول روز آب کافی بنوشید.
 4. سحرخیز باشید. این موضوع هم به سلامت روح و روان شما کمک کرده و هم باعث می‌شود با خوردن صبحانه گرسنگی کاذب در بدن شما برطرف گردد.
 5. وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید ولی در هر وعده حجم مواد غذایی مصرفی را کم کنید. برای مثال به جای اینکه نهار حجیمی داشته باشید، میزان غذای مصرفی ناهار را کمتر کنید ولی در عوض یک وعده عصرانه به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.
مقاله قبلی
لیپوماتیک باسن – حذف چربی باسن با پیکرتراشی
مقاله بعدی
آیا درد لیپوماتیک قابل تحمل است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید