لیپوماتیک باسن – حذف چربی باسن با پیکرتراشی

لیپوماتیک باسن
3/5 - (2 امتیاز)

فرم چاقی بدن در بین افراد مختلف متفاوت است. بعضی از افراد به صورت یک دست چاق می‌شوند اما در گروه دیگر شاهد تجمع چربی در بخش‌هایی از بدن هستیم که حتی بعد از رژیم غذایی و برنامه ورزشی این چربی‌ها به راحتی حذف نمی‌شوند. تجمع چربی در ناحیه باسن باعث می‌شود قسمت پایین تنه بزرگتر به نظر رسیده و تناسب اندام بهم بخورد. عمل لیپوماتیک باسن یکی از روش‌های بسیار مفید، ‌ایمن و پیشرفته جهت حذف چربی‌های این قسمت از بدن به حساب می‌آید. متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان در این مقاله کلیه اطلاعات لازم در مورد نحوه انجام عمل پیکرتراشی باسن، مزایا و عوارض آن را برای شما بیان خواهند کرد تا بتوانید تصمیم درستی را جهت انجام یا عدم انجام جراحی لاغری باسن اتخاذ نمایید.

حذف چربی باسن با پیکرتراشی

شرایط لازم جهت لیپوماتیک باسن

درست است که جراحی لاغری باسن به عنوان یک روش بسیار پیشرفته و تضمین شده برای حذف چربی‌های تجمع یافته در این قسمت از بدن شناخته شده است اما برای انجام این عمل زیبایی لازم است که فرد متقاضی شرایطی را داشته باشد تا متخصص صلاحیت او را برای عمل لیپوماتیک باسن تایید نماید. این شرایط عبارتند از:

شرایط لازم برای پیکرتراشی باسن

 1. ابتدا باید سلامت عمومی شما توسط متخصص مورد بررسی قرار گیرد. در صورت ابتلا به بیماری خاص و یا مصرف نوع خاصی از دارو‌ها، حتماً باید پزشک خود را در جریان قرار دهید چرا که هر گونه سهل‌انگاری می‌تواند عواقب خطرناکی را در حین یا بعد از جراحی برای شما به همراه داشته باشد.
 2. لیپوماتیک باسن تنها می‌تواند بخشی از چربی‌ها را به صورت سطحی تخلیه کند. بنابراین افرادی که اضافه وزن شدید دارند نمی‌توانند به سراغ این جراحی بروند. به طور کلی افراد مبتلا به چاقی مفرط در ابتدا باید از طریق رژیم غذایی و برنامه ورزشی، عمده وزن خود را کاهش دهند تا به شاخص توده بدنی 30 برسند. در این زمان است که برای درمان چاقی موضعی به خصوص در ناحیه باسن می‌توانند لیپوماتیک را انجام دهند.
 3. یکی از مهمترین عواملی که بر نتیجه جراحی لاغری باسن تاثیر می‌گذارد، خاصیت کشسانی و انعطاف‌پذیری پوست است. بعد از تخلیه چربی از این قسمت، فضای خالی بین پوست و عضلات ایجاد می‌شود. به همین دلیل متخصص از شما می‌خواهد تا چند هفته به صورت شبانه‌روزی گن بپوشید تا پوست با فشار زیاد بر روی عضلات قرار گرفته و فرم جدید به خود بگیرد. قطعا خاصیت کشسانی پوست با میزان افتادگی آن بعد از پیکرتراشی باسن رابطه عکس دارد. با افزایش انعطاف‌پذیری پوست، احتمال افتادگی آن کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می‌کنند جهت انجام پیکرتراشی باسن در سنین جوانی برای این منظور اقدام نمایید زیرا با افزایش سن، تولید الاستین در پوست کاهش یافته و خطر افتادگی و شل‌شدگی پوست افزایش می‌یابد.
 4. همچنین سن مناسب عمل لیپوماتیک باسن نیز تاثیر بسیار مهمی بر نتیجه این جراحی خواهد داشت و به همین دلیل متخصصان در تعیین صلاحیت شما به این موضوع نیز توجه خواهند کرد. به طور کلی علم پزشکی، انجام هرگونه عمل زیبایی برای افراد زیر ۲۰ سال را توصیه نمی‌کنند مگر اینکه در مواردی نادر فرد دچار مشکلاتی بوده و در نتیجه در چنین شرایطی متخصص انجام عمل را بلامانع می‌داند. جهت انجام عمل لیپوماتیک اجازه دهید دوران بلوغ سپری شود زیرا در این زمان به دلیل اختلالات هورمونی میزان چاقی بدن بیشتر خواهد شد. با گذر از دوران نوجوانی و کاهش وزن، در صورتی که همچنان با تجمع چربی در ناحیه باسن مواجه بودید می‌توانید به یک متخصص حرفه‌ای مراجعه کرد و جراحی را نزد او انجام دهید.

نحوه انجام عمل لیپوماتیک باسن

برخی از افراد نگران درد ناشی از عمل پیکرتراشی باسن هستند. اما اگر با مراحل کار آشنا باشید متوجه خواهید شد که در حین جراحی هیچگونه دردی شما را تهدید نخواهد کرد:

 1. بعد از اینکه مشخص شد شما کاندید مناسبی جهت عمل زیبایی لیپوماتیک باسن هستید در روز جراحی ابتدا ناحیه باسن استریل شده و سپس بی‌حسی موضعی اعمال می‌گردد. لازم است بدانید که تزریق بی‌حسی چندین بار در طول عمل انجام گرفته و البته در برخی موارد ممکن است متخصص از داروی آرام‌بخش برای حالت نیمه بیهوشی فرد استفاده کند.
 2. سپس چند سوراخ ریز در ناحیه باسن اعمال می‌گردد. اندازه سوراخ‌ها به گونه‌ای است که لوله کانولا بتواند وارد بافت چربی شود. متخصص باید دقت بسیار بالایی در تنظیم عمق نفوذ لوله داشته باشد تا از بافت چربی فراتر نرفته و منجر به سوختگی بافت‌ها نشود.
 3. در عمل لیپوماتیک باسن از نیرو‌های فیزیکی برای خرد کردن چربی و تخلیه آن استفاده خواهد شد. لوله کانولا از یک سو حرکات ارتعاشی داشته و از سوی دیگر امواج فراصوت را به داخل بدن ساطع می‌کند. همین عوامل منجر می‌شوند که بافت یک دست چربی به ذرات بسیار ریز تجزیه شده و به راحتی بتوان آن‌ها را از بدن تخلیه نمود.
                            لیپوماتیک باسن

مزایای لیپوماتیک باسن

 1. تخلیه چربی از باسن و رسیدن به تناسب اندام
 2. کاهش فشار وارده به مفاصل پا
 3. استفاده از این چربی برای تزریق به پوست و جوانسازی

محدودیت عمل لیپوماتیک باسن

 1. وجود عضلات برجسته و استخوان‌بندی درشت در باسن
 2. شل شدن و افتادگی پوست

عوارض لیپوماتیک باسن

 1. التهاب، ورم و کبودی
 2. خارش زخم‌ها در محل جراحی
 3. عفونت بافتی در موارد نادر
 4. آمبولی در رگ‌های خونی

سفت شدن پوست باسن

 1. پوشیدن گن طبی در مدت زمان توصیه شده
 2. نوشیدن آب کافی برای حفظ کشسانی پوست
 3. مصرف بیشتر میوه و سبزیجات

سفت شدن باسن بعد از عمل لیپوماتیک

قطعاً همه کاندیدای عمل جراحی لاغری باسن به دنبال این هستند که بعد از تخلیه چربی، باسن سفت و خوش‌فرمی داشته باشند. سفت شدن باسن بعد از پیکرتراشی به چند عامل بستگی دارد:

 1. از یک‌سو متخصص باید در تخلیه چربی‌ها به خوبی عمل ‌نماید تا هر دو باسن تقارن داشته و از طرفی تمامی چربی‌های اضافه به خوبی از بدن تخلیه شوند.
 2. کشسانی پوست شما بخش مهمی از سفت شدن پوست باسن بعد از عمل لیپوماتیک را به خود اختصاص می‌دهد. افراد جوان‌تر به نتیجه بهتری در این زمینه خواهند رسید زیرا کشسانی پوست بسیار بالا بوده و در نتیجه بعد از اتمام کار و دوره نقاهت، شاهد سفت ‌بودن باسن خود خواهند بود.
 3. فراموش نکنید که شما باید تا مدتی که متخصص توصیه می‌کند به صورت شبانه‌روزی گن مخصوص عمل لیپوماتیک را استفاده نمایید. فشار وارده ناشی از پوشیدن گن به فرم گرفتن بهتر باسن‌ها و جلوگیری از افتادگی پوست کمک می‌کند که در نهایت منجر به سفت شدن باسن بعد از جراحی لاغری خواهد شد.

مشاهده این مطلب : بهترین جراح پیکرتراشی بدن

مراقبت های ضروری بعد از عمل لیپوماتیک باسن

مراقبت ‌های بعد از عمل لیپوماتیک باسن

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید رسیدن به نتیجه ‌ایده‌آل از جراحی لاغری باسن‌ ها نه تنها به عملکرد متخصص بستگی داشته بلکه تحت تاثیر نحوه مراقبت از خود در دوره نقاهت نیز قرار دارد. با توجه به اینکه رعایت توصی ه‌های مراقبتی بعد از عمل پیکرتراشی باسن اهمیت بسیار زیادی در رسیدن به نتیجه دلخواه و از طرفی در ‌امان ماندن از عوارض عمل لیپوماتیک دارد، بنابراین در این قسمت به بررسی چند نکته خواهیم پرداخت:

 1. شما باید تا چند روز استراحت کامل داشته باشید و حتی امور مربوط به خانه را نیز انجام ندهید.
 2. مصرف دخانیات و الکل به مدت یک ماه قبل از جراحی لاغری باسن و یک ماه بعد از آن ممنوع است زیرا این مواد به دلیل اختلالات خونی و کاهش سطح اکسیژن خون باعث می‌شوند عواقب خطرناکی در حین یا بعد از جراحی برای شما رخ بدهد.
 3. اگر بنا به دلایلی از دارو‌های رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید باید با پزشک متخصص صحبت کنید تا در صورت عدم بروز مشکل مصرف این دارو‌ها دو هفته قبل و دو هفته بعد از پیکرتراشی باسن ترک شود.
 4. همانگونه که گفته شد باید تا مدت معلوم از گن مخصوص لیپوماتیک باسن به صورت شبانه‌روزی استفاده کنید. درست است پوشیدن این لباس، فشار زیادی را به محل زخم‌ها وارد کرده و ممکن است برای شما قابل تحمل نباشد ولی اگر می‌خواهید به سفت شدن باسن در جراحی لاغری دست پیدا کرده و مایعات در محل زخم‌ها از بدن تخلیه شوند حتماً باید این شرایط را تحمل کرده و از گن استفاده نمایید.
 5. حداقل تا ۲۴ ساعت از رفتن به حمام خودداری کنید و پس از آن لازم است که در هر بار دوش گرفتن محل زخم‌ها را به آرامی فشار دهید تا مایعات از بدن تخلیه شوند.
 6. نحوه تغذیه شما بر بهبود زخم‌ها تاثیر می‌گذارد. بنابراین مصرف میوه‌ها و سبزیجات را بیشتر کرده و در طول روز آب کافی بنوشید.
 7. برای اینکه ماندگاری عمل لیپوماتیک باسن بیشتر شود، از بعد از جراحی مواد غذایی مضر مانند شیرینی‌جات، تنقلات و غذا‌های چرب را به شدت در رژیم غذایی خود کاهش داده و یک سبک زندگی سالم را شروع نمایید.

عوارض لیپوماتیک باسن

اگر چه پیکر تراشی باسن به عنوان یکی از عمل‌های زیبایی ایمن شناخته شده است ولی بروز برخی از عوارض در انجام این جراحی نیز انکارناپذیر خواهد بود. هر چند که عمده این عوارض کاملاً طبیعی هستند و بعد از چند روز به طور کامل برطرف می‌شوند:

 1. قطعا برای چند روز در ناحیه جراحی التهاب، ورم و کبودی را مشاهده خواهید کرد که اگر دوره نقاهت به خوبی سپری شود، بعد از چند روز شاهد از بین رفتن این عارضه‌ها خواهید بود.
 2. با توجه به اینکه بعد از جراحی، سیستم ایمنی بدن فعال شده و ترمیم زخم آغاز می‌گردد، بنابراین خارش در محل زخم‌ها کاملاً طبیعی کنید. شرایط را تحمل کرده و از خاراندن زخم پرهیز کنید چرا که با این کار ترمیم زخم‌ها به تأخیر خواهد افتاد.
 3. متأسفانه برخی از افراد دچار عفونت بعد از لیپوماتیک خواهند شد. اگر تجهیزات مورد استفاده در کلینیک استریل نباشند و یا اگر توصیه‌های مراقبتی متخصص را در دوره نقاهت جدی نگیرید، مسلما با چنین مشکلاتی مواجه خواهید شد. عفونت باعث می‌شود بافت‌های داخلی درگیر شده و این عارضه برای شما خطرناک خواهد بود.
 4. در موارد بسیار نادر و در صورتی که متخصص برای تخلیه چربی به خوبی عمل نکرده باشد، خطر بروز آمبولی وجود دارد. آمبولی در اثر رسوب ذرات چربی در رگ‌ها اتفاق می‌افتد که بسیار خطرناک است.

محدودیت ‌های عمل لیپوماتیک باسن

شاید شما از جمله افرادی هستید که از تجمع چربی زیاد در ناحیه باسن ناراحت بوده و تمایل دارید جراحی لاغری ‌باسن را انجام دهید. اما باید با محدودیت ‌های عمل لیپوماتیک باسن آشنا شوید. شاید شما کاندید مناسبی برای این عمل نباشید:

 1. افرادی که استخوان‌بندی درشت در ناحیه باسن داشته و یا اینکه عضلات آن‌ها برجسته است نمی‌توانند از پیکرتراشی باسن نتیجه ‌ایده‌آلی به دست بیاورند. این دسته از افراد باید به دنبال راهکار درمانی دیگری باشند.
 2. قطعاً وضعیت پوست شما مهمترین عامل تأثیرگذار بر نتیجه لیپواتیک باسن خواهد بود. اگر پوست شما شل و افتاده است و یا اینکه قدرت ترمیمی پوست بسیار پایین است، بعد از لیپوماتیک باسن دچار افتادگی پوست خواهید شد. این دسته از افراد باید بیشتر از دیگران به مراقبت‌های بعد از پیکرتراشی باسن به خصوص پوشیدن گن اهمیت دهند.
 3. برخی از افراد تمایل دارند پیکرتراشی باسن را همراه با لیپوماتیک ران و شکم انجام دهند. در چنین شرایطی مدت زمان استفاده از لباس گن بعد از پیکرتراشی افزایش پیدا می‌کند و شما باید دقیقاً به توصیه متخصصان این زمینه عمل کنید چرا که سطح جراحی افزایش یافته و یک بی‌دقتی می‌تواند عارضه‌هایی را برای شما به همراه داشته باشد و یا اینکه باعث می‌شود نتوانید به نتیجه دلخواه خود برسید.
مقاله قبلی
بررسی عوارض و خطرات احتمالی عمل لیپوماتیک
مقاله بعدی
تغذیه بعد از لیپوماتیک – رژیم غذایی بعد از عمل پیکرتراشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید