نتیجه نهایی کاشت مو در ورتکس سر (ناحیه پشت سر)

کاشت مو از پشت سر
امتیاز به این محتوا

بهترین بانک مو برای کاشت مو طبیعی قسمت پشت سر است چون فولیکول‌ها در این قسمت به دلیل فشاری که همواره در زمان خواب تحمل می‌کنند مقاومت بسیار زیادی پیدا کرده و بنیه قوی دارند. در نتیجه وقتی که به محل جدید منتقل می‌شوند احتمال از دست رفتن آن‌ها بسیار کم خواهد بود.

از سوی دیگر بانک موی پشت سر شباهت زیادی به مو‌های سایر قسمت‌های سر داشته و مو‌های شما را کاملاً طبیعی و زیبا جلوه می‌دهد. بنابراین در زمان پیوند موی طبیعی متخصص ابتدا به سراغ کاشت مو از پشت سر می‌رود. در صورتی که تراکم مو در این قسمت برای پوشش دادن طاسی سر کم بود قسمت‌های دیگر را انتخاب خواهد کرد.

دلایل ریزش موی ورتکس

یکی از رایج‌ترین انواع ریزش مو، ریزش مو در ورتکس یا فرق سر است. اما این اتفاق به چه دلایلی رخ می‌دهد. ژنتیک مهم‌ترین عامل ریزش مو است. بنابراین اگر در بین والدین شما و یا افراد خانواده آن‌ها کسانی هستند که دچار ریزش مو در ورتکس سر شده‌اند احتمال اینکه شما نیز درگیر شوید وجود خواهد داشت.

اما از دیگر دلایل ریزش مو در ورتکس سر باید به تغذیه ضعیف، کم خونی، استرس و اضطراب، آلاینده‌های موجود در هوا و عدم مراقبت صحیح از مو‌ها اشاره کرد. برای مثال اگر زیاد از سشوار استفاده می‌کنید و یا موی فرق سر را به وفور با ژل یا مواد دیگر حالت می‌دهید این عوامل سرعت ریزش مو فرق سر شما را تشدید کرده و مجبور هستید کاشت مو را انجام دهید.

متقاضی مناسب کاشت مو در ناحیه ورتکس

 1. فرد متقاضی باید از سلامت عمومی برخوردار باشد. در نتیجه ابتلا به بیماری‌هایی همانند دیابت، فشار خون بالا و یا بیماری‌های پوست سر باعث می‌شود که امکان کاشت مو در ناحیه ورتکس برای افراد وجود نداشته باشد.
 2. از طرف دیگر باید فرد متقاضی از بانک موی مناسب برخوردار باشد تا بتوان شدت طاسی سر در ناحیه ورتکس را درمان نمود.
 3. سن فرد متقاضی باید بین ۲۵ تا ۵۵ سال باشد.
 4. فرد متقاضی نباید به مشروبات الکلی و همچنین دخانیات اعتیاد داشته باشد چون اگر بلافاصله بعد از کاشت مو بدون جراحی دوباره مصرف این مواد آغاز گردد نتیجه پیوند مو از دست می‌رود.
 5. از سوی دیگر عدم ابتلا به بیماری‌های عفونی، ایدز و هپاتیت از شرایط لازم و ضروری برای کاشت مو در ورتکس به حساب می‌آید.

مزایای کاشت مو ورتکس

مزایای کاشت مو ورتکس

مهمترین مزیت پیوند مو ورتکس این است که اعتماد به نفس از دست رفته شما دوباره باز می‌گردد چون وقتی فرق سر دچار ریزش مو شده و در نتیجه تراکم مو در این قسمت از دست برود سن شما بیشتر از حد معمول به نظر می‌رسد و در نتیجه همین موضوع زیبایی ظاهر شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. از طرف دیگر شما با کاشت مو در ناحیه ورتکس حتی می‌توانید حالت مو‌های خود را نیز عوض کنید. به این معنا که وقتی تراکم موی سر در قسمت فرق سر افزایش یابد شما می‌توانید هر بار مو‌های خود را به حالت‌های مختلف همانند کج، فرق باز و یا بالا زدن عوض کرده و از زیبایی مو‌های خود لذت ببرید.

عوارض جانبی کاشت مو در ناحیه ورتکس

میزان عوارض جانبی کاشت مو در ناحیه ورتکس به سه عامل بستگی دارد:

 1. متخصص از چه روشی برای پیوند مو استفاده می‌کند؟
 2. پزشک با چه مهارتی فولیکول‌ها را برداشت کرده و به ناحیه ورتکس انتقال می‌دهد؟
 3. شما چه اندازه به نکات مراقبتی بعد از پیوند مو توجه می‌کنید؟

برای مثال اگر متخصص از روش اف یو تی برای پیوند مو در ناحیه ورتکس استفاده کند چون در بانک مو جراحی انجام می‌گیرد شدت عوارض جانبی برای شما بیشتر خواهد بود. همچنین اگر متخصص ظرأفت عمل کافی نداشته و در نتیجه باعث شود جراحت زیادی در پوست سر ایجاد گردد عوارض جانبی بیشتری را تجربه خواهید کرد. فراموش نکنید که عدم رعایت نکات بهداشتی، عدم مراقبت از زخم‌ها و نداشتن تغذیه مناسب مهمترین عواملی هستند که باعث تشدید عوارض جانبی می‌شوند.

جدیدترین روش کاشت مو ورتکس

جدیدترین روش کاشت مو ورتکس

کاشت مو به روش اس یو تی، ترکیبی و همچنین کاشت مو به روش میکروگرافت از جمله جدیدترین روش‌های پیوند مو ورتکس شناخته شده‌اند. اما اینکه متخصص کدام روش را برای شما انتخاب کند به شدت طاسی ورتکس بستگی دارد. برای مثال اگر که طاسی فرق سر بسیار شدید باشد قطعاً متخصص ترجیح می‌دهد در صورتی که بانک موی قوی دارید به سراغ روش ترکیبی برود تا تراکم موی از دست رفته در ناحیه ورتکس را افزایش دهد.

البته در انتخاب روش کاشت مو فرق سر میزان عوارض به جا مانده و شرایط شما را نیز در نظر می‌گیرد. برای مثال اگر پوست سر شما برای جراحی مناسب نیست متخصص به سراغ روشی همانند اس یو تی خواهد رفت. این روش دقت بسیار بالایی داشته و کمترین زخم را به جا می‌گذارد.

نحوه انجام کاشت مو فرق سر

در ابتدا متخصص از شما می‌خواهد آزمایشاتی را انجام دهید تا سلامت عمومی بدن شما را چک کند. سپس قدرت بانک موی شما و همچنین علت ریزش موی فرق سر را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود آیا کاشت می‌تواند به مسأله طاسی ورتکس را درمان نماید یا خیر.

در صورتی که کاندید مناسب برای کاشت مو ورتکس بودید براساس قدرت بانک موی شما، شدت ریزش مو در ناحیه ورتکس و در نتیجه تعداد فولیکول‌هایی که نیاز دارید بهترین روش را برای شما انتخاب خواهد کرد.  پس از اتمام پیوند مو فرق سر دوره نقاهت شما آغاز می‌گردد. باید نکات مراقبتی را به خصوص در دو هفته اول جدی بگیرید، دارو‌ها را سر موقع مصرف بکنید و از مصرف مواد غذایی رقیق‌کننده خون، دخانیات و مشروبات الکلی به مدت یک ماه پرهیز نمایید.

درصد موفقیت کاشت مو ورتکس چقدر است؟

میزان موفقیت کاشت مو ورتکس به چند عامل بستگی دارد:

 1. متخصص با چه دقتی فولیکول‌ها را برداشت کرده و به ناحیه فرق سر انتقال داده است؟
 2. آیا فولیکول‌های شما از بنیه کافی برخوردار هستند؟
 3. آیا شما در دوره نقاهت و دو ماه اول بعد از پیوند مو به نکات توصیه شده توسط متخصص توجه داشته‌اید؟
 4. آیا می‌دانید توجه به نکات مراقبتی قبل از کاشت مو تأثیر بسیار زیادی بر روی روند پیوند مو فرق سر و درصد موفقیت آن دارد؟

با توجه به آنچه که گفته شد برای اینکه احتمال شکست کاشت مو ورتکس پایین بیاید شما در درجه اول باید بهترین متخصص پیوند مو را انتخاب کنید و سپس به نکات توصیه شده توجه کنید تا ناخواسته به فولیکول‌های انتقال یافته در ناحیه فرق سر آسیب وارد نشود.

کاشت مو در ورتکس سر و جلوی سر به طور هم‌زمان امکان پذیر است؟

امکان کاشت مو در ورتکس سر و جلوی سر به طور همزمان وجود دارد ولی متخصص ابتدا باید اولویت‌بندی انجام دهد. به این معنا که اگر متوجه شود قدرت بانک موی فرد متقاضی به حدی نیست که بتوان کاشت مو جلوی سر و فرق سر‌ را به طور همزمان انجام داد قطعاً ابتدا به سراغ قسمت جلوی سر می‌رود چون این قسمت به شدت بر روی زیبایی ظاهر و سن فرد تأثیر می‌گذارد.

کافی است کمی دچار ریزش مو در قسمت جلویی سر شوید تا متوجه شوید که چه اندازه چهره شما مسن‌تر به نظر رسیده و همین موضوع اعتماد به نفس شما را از بین می‌برد. بنابراین در ابتدا متخصص شروع به کاشت مو قسمت جلوی سر می‌کند و در صورتی که مطمئن شود بانک موی فرد کافی است حتماً در همان لحظه کاشت مو ورتکس را نیز انجام می‌دهد.

دوره نقاهت کاشت مو ورتکس

به طور کلی دوره نقاهت کاشت مو به مدت دو هفته است. در هفته اول تمامی عوارض شامل ورم، التهاب، خارش و یا حتی خونریزی خود را نمایان می‌کنند و از هفته دوم باید شاهد فروکش کردن عوارضی همانند ورم و التهاب پوستی باشید. البته بسته به نوع روشی که متخصص برای پیوند مو ورتکس انتخاب می‌کند ممکن است که شدت عوارض متفاوت باشد و در نتیجه دوره نقاهت کوتاه‌تری را تجربه کنید.

برای مثال اگر شما کاشت مو ورتکس را با استفاده از روش اس یو تی و یا میکروگرأفت انجام دهید دوره نقاهت شما کمتر از دو هفته به پایان می‌رسد ولی افرادی که کاشت مو با روش اف یو تی انجام می‌دهند حتماً دو هفته دوره نقاهت برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد چون شدت عوارض به خصوص در ناحیه جراحی در پشت سر بیشتر است.

مراقبت های دوره نقاهت بعد از کاشت مو فرق سر

 1. به هیچ عنوان نباید فشاری به ناحیه پیوند مو و بانک مو وارد شود.
 2. در زمان خوابیدن در دو هفته اول سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
 3. به مدت یک ماه از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.
 4. به مدت دو هفته به سراغ خوراکی‌ها و دارو‌های رقیق‌کننده خون نروید.
 5. در چند ماه اول مصرف روزانه آب و مایعات مفید را بیشتر کنید.
 6. در دوره نقاهت به سراغ غذا‌های شور، سرخ کردنی  و یا مواد غذایی فرآوری شده نروید.
 7. به مدت ۴۸ ساعت حمام نکنید.
 8. در دو هفته اول برای حمام کردن زیر فشار مستقیم دوش آب قرار نگیرید.
 9. اصلاً محل کاشت مو را لمس نکنید.
 10. در این دو هفته از خانه بیرون نروید و به هیچ عنوان از کلاه یا روسری استفاده نکنید.

نتایج پیوند ورتکس چیست؟

بعد از دو هفته که دوره‌ نقاهت سپری شد اکنون فولیکول‌ها وارد فاز استراحت می‌شوند و در ماه اول شما شاهد ریزش مو در ناحیه پیوند مو ورتکس خواهید بود. این موضوع نشان می‌دهد که پیوند با موفقیت انجام گرفته است. پس از آن رشد مو‌های پیوندی آغاز می‌گردد.

یعنی از ماه چهارم به بعد به تدریج اولین علائم رشد مو‌های کاشته شده در ناحیه فرق سر را مشاهده می‌کنید. نتیجه اولیه که نزدیک به ۷۵ درصد نتیجه کاشت مو است بعد از ۶ ماه رؤیت شده و اگر می‌خواهید نتیجه نهایی را به دست بیاورید باید حداقل ۹ ماه تا یک سال صبر کنید. پس از آن در صورتی که متوجه شدید هنوز تراکم مو در ناحیه ورتکس به اندازه ‌ایده‌آل نیست می‌توانید با متخصص صحبت کنید تا در صورت امکان ترمیم کاشت مو را برای شما انجام دهد.

مقاله قبلی
چگونه از ریزش مو جلوگیری کنیم و سلامت مو را بهبود ببخشیم؟
مقاله بعدی
آیا هپاتیت باعث ریزش مو میشود؟ کاشت مو در افراد مبتلا به هپاتیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید