کاشت مو

7 روش جایگزین کاشت مو؛ بدون جراحی و بررسی نتایج هر کدام از آن ها

امتیاز به این محتوا

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان کم پشتی و طاسی سر، رفتن به سراغ کاشت مو است. یعنی اگر از روش‌هایی همانند دارو درمانی، تغییر در رژیم غذایی و همچنین تغییر در شوینده نتوانستید جلوی ریزش مو را بگیرید و به رشد مجدد موها کمک کنید، باید به سراغ پیوند مو بروید که روشی تضمینی برای افزایش تراکم مو شناخته شده است. اما متأسفانه بعضی از افراد نمی‌توانند پیوند مو را انجام دهند و یا اینکه بنا به دلایلی نمی‌خواهند به سراغ این عمل زیبایی بروند. برای این دسته از افراد ما روش ‌های جایگزین کاشت مو را معرفی می‌کنیم که در ادامه پیرامون این روش‌ها صحبت خواهیم کرد.

جدیدترین روشهای جایگزین کاشت مو

خوشبختانه با کمک جدیدترین روش ‌های جایگزین پیوند مو محدودیت‌هایی که برای برخی از افراد جهت ایمپلنت موی طبیعی وجود داشت، برطرف می‌شود و این دسته از افراد می‌توانند بنا به تشخیص متخصص، به سراغ روش ‌های جایگزین ایمپلنت مو بروند. این روش‌ها عبارتند از

جدیدترین روشهای جایگزین کاشت مو

مزوتراپی موی سر

ریزش مو می‌تواند ناشی از ضعف فولیکول‌ها رخ بدهد. متخصصان از افرادی که دچار ریزش مو و طاسی سر شده‌اند می‌خواهند که حتماً آزمایش خون را انجام دهند چون باید وضعیت غذایی بدن آن‌ها و همچنین سطح هورمون‌های بدن به طور کامل کنترل گردد تا بتوانند بهترین روش برای درمان این مشکل را برای فرد بیمار اجرا نمایند.

مزوتراپی موی سر زمانی کاربرد دارد که متخصص متوجه شود ضعف غذایی در فولیکول‌ها منجر به ریزش شده است. برای این منظور باید محلول‌های تقویتی با استفاده از سرنگ‌های بسیار ظریف و نازک به پوست سر تزریق شود. این روش درمانی کاملاً غیر تهاجمی است و عوارضی را برای شما به همراه ندارد. یعنی نگرانی در مورد خونریزی، درد شدید، التهاب و سوزش سر اتفاق نخواهید داشت.

مزوتراپی موی سر

محلول تزریق شده به پوست سر حاوی مجموعه‌ای از هورمون‌ها، ویتأمین‌ها، آنزیم‌هایی همانند کلاژناز، مواد معدنی، دارو‌های گشاد‌کننده عروق خونی و به طور کلی مواد مکملی است که همه این ترکیبات برای جوانسازی پوست سر، ترمیم آن و همچنین برای تقویت فولیکول‌ها بسیار مناسب هستند. اگر نگران این هستید که در زمان تزریق دردی را احساس کنید باید بگوییم متخصص قبل از شروع به کار، پوست سر را بی‌حس می‌کند و از طرف دیگر ممکن است در داخل محلول نیز ماده بی‌حسی وارد کند تا در زمان تزریق به هیچ عنوان دردی را متوجه نشوید.

با روش مزوتراپی میزان گردش خون در داخل پوست سر نیز افزایش خواهد یافت و همین موضوع به تغذیه بهتر فولیکول‌ها کمک می‌کند.

مطالب بیشتر: کاشت مو در جای زخم

پی ار پی موی سر

از دیگر روش ‌های جایگزین پیوند مو می‌توان به پی آر پی اشاره کرد. بعضی از افراد تصور می‌کنند که پی آر پی همان روش مزوتراپی است. در حالی که این دو روش مکانیسم کاملا متفاوتی داشته و در نتیجه دو روش کاملاً مجزا هستند. پی آر پی روشی است که بر مبنای پلاسمای غنی از پلاکت عمل می‌کند. برای اجرای این روش متخصص به یک نمونه خون از بدن شما نیاز دارد تا بتواند آن را سانتریفیوژ کرده و به پلاسمای غنی از پلاکت دست یابد.

زمانی که این نمونه خون به مدت 10 دقیقه در دستگاه، سانتریفیوژ می‌شود، سه لایه شامل پلاسمای بدون پلاک، پلاسمای غنی از پلاکت و سلول‌های قرمز خونی تشکیل خواهد شد. آنچه برای درمان پی آر پی موی سر مورد نیاز است، لایه پلاسمای غنی از پلاکت است که با استفاده از سرنگ‌های مخصوص به پوست سر تزریق می‌گردد.

در این روش نیز متخصص قطعاً از بی‌حسی موضعی برای شما استفاده می‌کند. روش پی آر پی برای کسانی که در ابتدای ریزش مو سر هستند و نمی‌خواهند کاشت مو را انجام دهند بسیار مناسب خواهد بود چرا که از طریق احیای فولیکول‌های مو، به تقویت بنیه آن‌ها کمک کرده و باعث می‌شود که میزان رشد مو‌ها به شدت افزایش یابد.

پی ار پی موی سر

پروتز مو

از زمانی که کاشت مو انجام می‌شود تا زمان رسیدن به نتیجه نهایی، حداقل ۹ ماه طول خواهد کشید. شاید شما به کم پشتی شدید یا طاسی مبتلا هستند و فرصت کافی برای پیوند مو را ندارید. برای مثال می‌خواهید در یک جلسه مهم شرکت کنید و یا اینکه قرار است مراسم ازدواج شما برگزار شود و در نتیجه فرصت این را ندارید که بخواهید در این بازه زمانی کوتاه ایمپلنت مو را انجام داده و با مو‌های پرپشت در مراسم حاضر شوید.

در نتیجه می‌توانید برای اینکه فعلا این مراسم یا جلسه را سپری کنید، از پروتز مو استفاده نمایید. منظور از پروتز مو استفاده از تار مو‌های طبیعی یا مو‌های مصنوعی برای کاشتن در قسمت کم پشت یا طاس سر است. تفاوت پروتز مو با کلاه گیس در این است که کلاه گیس کاملاً مصنوعی به نظر می‌رسد اما پروتز مو که به کمک چسب مخصوص در محل طاس سر و یا کم پشت سر متصل می‌شود، ظاهری کاملاً طبیعی به مو‌های شما خواهد بخشید.

Hair prosthesis

ماینوکسیدیل

یکی از روش‌های دارو درمانی که روشی جایگزین برای پیوند مو نیز شناخته شده است، استفاده از داروی ماینوکسیدیل است. این دارو که به کاهش ریزش مو کمک کرده و از طرف دیگر باعث تقویت مو و رشد مجدد آن‌ها می‌شود، بدون نسخه نیز به فروش می‌رسد. اما بهتر است اجازه دهید که متخصص ابتدا شدت طاسی سر و علت آن را در شما بررسی کرده و سپس استفاده یا از عدم استفاده از این دارو را تأیید نماید.

داروی ماینوکسیدیل در دو سطح ۲ و ۵ درصد تهیه می‌شود که سطح ۵ درصد برای درمان ریزش شدید مو در ناحیه سر مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته لازم به ذکر این است که ماینوکسیدیل تنها به درمان موضعی ریزش مو کمک می‌کند. یعنی در همان قسمتی که شما دارو را استفاده کردید، رشد فولیکول‌ها تقویت شده و شاهد رشد مجدد مو‌ها خواهید بود.

لازم است بدانید که داروی ماینوکسیدیل عوارضی همانند قرمزی و التهاب پوست سر را به همراه دارد و اگر برای مدت طولانی از آن استفاده کنید پوست سر شما نازک شده و دچار مشکلاتی خواهید شد. به همین دلیل است که سر خود نباید از آن استفاده کنید.

فیناستراید

از دیگر روش‌های دارو درمانی که جایگزین کاشت مو شناخته شده است، استفاده از داروی فیناستراید نام دارد. آقایانی که دچار ریزش مو و یا کم پشت شدن موی سر شده‌اند می‌توانند از این دارو برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کنند. پس همان گونه که متوجه شدید فیناستراید اصلاً برای بانوان مناسب نیست. مکانیسم عمل فیناستراید، متوقف کردن هورمون‌های مردانه است که ترشح آن‌ها در بدن بر روی رشد مو‌ها تأثیر منفی می‌گذارد.

دقت داشته باشید از آنجایی که فیناستراید بر روی هورمون‌های بدن تأثیر می‌گذارد به هیچ عنوان نباید سر خود به سراغ مصرف چنین دارویی بروید.

لیزر درمانی LLLT

لیزر کم توان یک روش غیر تهاجمی برای جایگزین شدن با فرآیند پیوند مو جهت کمک به رشد مو‌ها است. لیزر درمانی سطح پایین یا همان لیزر کم توان هم به رشد مجدد مو‌ها کمک کرده و هم باعث ضخیم شدن مو‌های شما می‌شود. یعنی اگر از نازک بودن مو‌های سر گلایه دارید، با کمک لیزر درمانی می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

حتماً این سؤال برای شما به وجود آمده است که مکانیسم عمل این روش به چه صورت است. زمانی که اشعه‌های لیزر به پوست سر تابیده می‌شوند، اگر این تابش در طول موج ۶۳۰ تا ۶۷0  نانومتر تنظیم شود یک آنزیم درون سلولی به نام سایتوکروم C اشعه‌های لیزر را جذب کرده و واکنش‌های فتوبیولوژیکی در این آنزیم تحریک می‌شود.

در نتیجه سیگنال‌هایی به سمت فولیکول مو ارسال می‌گردد که با تحریک و افزایش فعالیت برخی ژن‌ها منجر به کاهش مرگ سلولی در داخل فولیکول‌ها و در نتیجه افزایش طول عمر سلول‌ها می‌شود. متقاضیان این روش درمانی باید بدانند که تعداد جلسات براساس شدت طاسی سر و میزان پاسخگویی بدن متفاوت است. معمولاً بین 2 تا 3 جلسه در هفته و در هر جلسه بین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه باید لیزر درمانی انجام گیرد تا بتوانید به نتیجه مناسب برسید.

لیزر درمانی LLLT

شامپوهایی برای ریزش مو

بار‌ها در مقالات متعدد به این موضوع اشاره کرده‌ایم که گاهی اوقات عدم استفاده از شوینده مناسب باعث ریزش مو و حتی نازک شدن ساقه‌های مو می‌گردد. بنابراین افرادی که دچار ریزش مو می‌شوند باید از شامپو‌هایی استفاده کنند که از طریق تقویت فولیکول‌ها به افزایش رشد مو‌ها کمک کند.

شامپو‌های ضد ریزش حاوی ترکیباتی همانند ترکیبات آبرسان، کافئین، کتوکونازول، بیوتین و سائوپالمتو هستند. البته در انتخاب شامپو برای درمان ریزش مو باید اجازه دهید متخصص براساس میزان چرب یا خشک بودن پوست سر و همچنین وضعیت ابتلا به شوره سر و یا بیماری‌های پوستی دیگر، بهترین شامپو را برای شما انتخاب کند.

رشد مجدد مو بدون کاشت مو امکان پذیر است؟

در صورتی که به تازگی علائم ریزش مو را مشاهده می‌کنید اگر سریعاً برای درمان اقدام نمایید، قطعاً می‌توان بدون کاشت مو نیز جلوی ریزش مو گرفت و در واقع شرایطی را فراهم کرد که تراکم موی سر مجددا افزایش پیدا کند. برای مثال گاهی اوقات افراد به دلیل تغییرات هورمونی در بدن دچار ریزش مو می‌شوند.

رشد مجدد مو بدون کاشت مو امکان پذیر است؟

در نتیجه اگر دارو درمانی را آغاز کرده و هورمون‌ها در بدن به سطح نرمال برسند، ریزش مو متوقف می‌گردد. در مرحله بعدی متخصص دارو‌های تقویتی، مکمل‌ها، مزوتراپی، یا حتی لیزر کم توان را برای کمک به رشد مجدد مو‌ها تجویز می‌کند.

maralsalamatiranian

یک تیم پزشکی سخت کوش و خبره که یک هدف مشترک دارند! دسترسی سریع و آسان کاربران به مطالب معتبر روز دنیا در حوزه زیبایی و سلامت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟