خوابیدن بعد از کاشت مو؛ چند روز بعد از پیوند مو می توانم عادی بخوابم؟

خواب بعد از کاشت مو
امتیاز به این محتوا

کاشت مو یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌هایی شناخته شده است که به درمان کم پشتی و طاسی سر کمک می‌کند. میزان موفقیت انجام این متد زیبایی به دو عامل یعنی نحوه عملکرد متخصص و میزان رعایت نکات مراقبتی بعد از کاشت مو بستگی دارد. این نشان می‌دهد که نتیجه کاشت مو تنها تحت کنترل عملکرد متخصص نیست بلکه باید مسئولیت خود در قبال رعایت توصیه ‌های مراقبتی بعد از پیوند مو را نیز پذیرفته و به تمامی این نکات توجه داشته باشید.

در غیر این صورت نتیجه این متد زیبایی از دست خواهد رفت. برای مثال نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل متخصص در جلسه مشاوره کاشت مو نکات مهمی را به شما متذکر می‌شود تا با خوابیدن صحیح و اصولی، آسیبی به فولیکول‌های پیوند شده وارد نکنید.

در این مطلب با ما همراه باشید تا دلایل اهمیت نحوه صحیح خوابیدن بعد از پیوند مو و همچنین نکات مهم برای خوابیدن را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

چرا نحوه خوابیدن بعد از پیوند مو اهمیت دارد؟

به طور کلی متخصص در جلسه مشاوره به شما می‌گوید که کوچک‌ترین فشار به محل پیوند مو باعث از دست رفتن فولیکول‌ها می‌شود. فولیکول‌هایی که به تازگی به محل کم پشت یا طاس سر منتقل شده‌اند، بسیار سست هستند و به زمان کافی نیاز دارند تا به خوبی در پوست سر مستقر شده و از این پس با قدرت شروع به رشد کنند. به همین دلیل است که مدل خوابیدن بعد از کاشت مو اهمیت زیادی دارد.

چرا نحوه خوابیدن بعد از پیوند مو اهمیت دارد؟

اگر به گونه‌ای بخوابید که فشاری به ناحیه سر وارد شود، از یک سو فولیکول‌ها تحت فشار شدید قرار می‌گیرند و از طرف دیگر عوارضی همانند ورم، التهاب و کبودی در پوست سر تشدید می‌شود. حتی احتمال خونریزی در زخم‌های جزئی در محل بانک مو یا محل پیوند سر وجود خواهد داشت. بنابراین شما باید به توصیه‌های متخصص در مورد چگونگی خوابیدن بعد از کاشت مو دقت داشته باشید و تمامی نکات را رعایت کنید.

نکات مهم در مورد نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

نکات مهم در مورد نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

زاویه سر با بدن ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد

در یک هفته اول باید به گونه‌ای بخوابید که سر شما نسبت به بدن کمی بالاتر قرار داشته باشد. این کار برای جلوگیری از تشدید ورم در محل زخم‌ها، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر سر هم‌سطح و یا پایین‌تر از بدن باشد مایعات در محل زخم‌ها تجمع پیدا کرده و در نتیجه ورم بیشتر می‌شود. برای اینکه این زاویه تنظیم شود، می‌توانید از بالش طبی استفاده کنید. این بالش از دو جنبه برای شما مفید است.

از یک سو سر بالاتر قرار گرفته و عوارضی همانند ورم و کبودی برطرف می‌گردد. از طرف دیگر از آنجایی که باید به نحوه خوابیدن روی ناحیه اهدا‌کننده بعد از کاشت مو نیز توجه داشت، بنابراین استفاده از بالش طبی این امکان را فراهم می‌کند که دقیقاً بانک مو نیز تحت فشار قرار نگیرد. البته اگر به مدت ۲ تا ۳ روز از این بالش استفاده کنید، زخم‌ها در ناحیه بانک مو هر چه زودتر التیام پیدا کرده و از این به بعد می‌توانید از بالش عادی خود استفاده نمایید.

روبالشی شما باید تمیز باشد

از آنجایی که قسمت بانک مو و همچنین پیوند مو زخمی شده‌اند، اگر کوچکترین آلودگی بر روی بالش وجود داشته باشد، احتمال عفونت بیشتر می‌شود. از طرف دیگر روبالشی شما باید به گونه‌ای باشد که پرزی ایجاد نکند چون نشستن این پرزها یا مواد آلرژن در محل زخم‌ها باعث می‌شود پوست سر تحریک شده و شدت عوارض افزایش پیدا کند.

یک حوله نرم بر روی بالش قرار دهید

چون تا یک هفته خونابه و ترشحات از محل زخم خارج می‌شود، بنابراین حتماً یک حوله نرم بر روی بالش قرار دهید و هر بار که ترشحات بر روی آن جمع می‌شود، آن را بشویید چون اگر حوله کثیف باشد به محلی برای تجمع میکروب‌ها تبدیل شده و هر بار که شما سر خود را بر روی آن قرار می‌دهید، زخم‌ها در معرض عفونت قرار می‌گیرند.

چه زمانی خواب بعد از کاشت مو طبیعی است؟

به هیچ عنوان به شکم نخوابید

بعضی از افراد به دلیل اینکه از خوابیدن روی ناحیه بانک مو بعد از کاشت مو می‌ترسند، به همین دلیل تصمیم می‌گیرند به شکم بخوابند تا قسمت پشت سر تحت فشار قرار نگرفته و خونریزی اتفاق نیافتد. اما همانگونه که گفتیم اصلاً نباید نگران این موضوع باشید چون با استفاده از بالش طبی بعد از ۲ تا ۳ روز دیگر مشکلی برای شما به وجود نمی‌آید و از این پس می‌توانید به راحتی به پشت بخوابید.

خوابیدن به شکم فشار زیادی را به شما وارد می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود فشار خون در بدن بالا رفته و میزان ورم در پوست سر به سرعت افزایش پیدا کند. بنابراین بهتر است به پشت نخوابید و یا اینکه اگر نمی‌توانید درست نفس بکشید، به پهلو‌ها دراز بکشید.

برنامه خواب منظمی داشته باشید

استراحت کافی به بهبود هر چه سریع‌تر زخم‌ها و کوتاه شدن دوره نقاهت کمک می‌کند. بنابراین اگر شرایط کاری شما این امکان را فراهم می‌کند که چند روز مرخصی بگیرید، از این زمان استفاده کرده و در خانه استراحت کامل خانه داشته باشید. همچنین باید برنامه خواب خود را به طور منظم تنظیم کنید تا بدن ریکاوری شده و با قدرت بیشتری بتواند زخم‌ها را التیام بخشد. استراحت کافی به تقویت فولیکول‌ها و استقرار سریع‌تر فولیکول‌ها در پوست سر نیز کمک می‌کند.

چه زمانی خواب بعد از کاشت مو طبیعی است؟

تمامی متقاضیان ایمپلنت مو باید بدانند که حداقل به مدت دو هفته باید تمامی نکات توصیه شده توسط متخصص در مورد نحوه درست خوابیدن بعد از کاشت مو را رعایت کنند. بعد از این بازه زمانی حتماً باید به متخصص مراجعه نمایند تا وضعیت زخم‌ها در قسمت پشت سر و محل پیوند مو را با دقت مورد بررسی قرار دهد.

از این به بعد با تأیید متخصص می‌توانید به روال عادی خواب خود برگردید. بنابراین تنها کافی است دو هفته تمامی نکات را با دقت انجام دهید تا دوره نقاهت بدون بروز هیچ گونه مشکلی همانند خطر خونریزی و عفونت سپری شود.

بالش مخصوص پیوند مو

بالش مخصوص کاشت مو

پس از کاشت مو، مهم است که مراقب موهای تازه کاشته شده باشید تا مطمئن شوید که به درستی ریشه می دهند. یکی از راه های انجام این کار استفاده از بالش تخصصی است که برای زیباجویان کاشت مو طراحی شده است. در اینجا برخی از ویژگی هایی که باید در بالش برای کاشت مو جستجو کنید آورده شده است:

  1. نرم و راحت: به دنبال بالشی نرم و راحت باشید تا مطمئن شوید که می توانید با آرامش و بدون هیچ گونه ناراحتی بخوابید.
  2. ارتفاع قابل تنظیم: برخی از بالش‌های پیوند مو دارای گزینه‌های ارتفاع قابل تنظیم هستند تا موقعیت‌های خواب و اندازه‌های مختلف سر را در خود جای دهند.
  3. طراحی U شکل: یک بالش U شکل می تواند به حمایت از گردن کمک کند و از غلتیدن شما بر روی ناحیه پیوند هنگام خواب جلوگیری کند.
  4. مواد قابل تنفس: برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد و تعریق که می تواند برای روند بهبودی مضر باشد، بالشی با مواد تنفسی انتخاب کنید.
  5. تمیز کردن آسان: بالشی که به راحتی تمیز و نگهداری می شود برای جلوگیری از تجمع باکتری یا کثیفی که ممکن است باعث عفونت شود ضروری است.

مهم است که قبل از استفاده از بالش کاشت مو با جراح خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آن بعد از کاشت بی خطر است. جراح شما ممکن است توصیه های خاصی در مورد نوع بالش و نحوه استفاده از آن داشته باشد.

مقاله قبلی
7 روش جایگزین کاشت مو؛ بدون جراحی و بررسی نتایج
مقاله بعدی
کاشت مو با موهای بدن؛ روند در حال تحول در ایمپلنت مو 2024

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید