کاشت مو از ریش به سر؛ چند گرافت از ریش می توان استخراج کرد؟

کاشت موی سر با موی ریش
3.3/5 - (3 امتیاز)

اگر شما از جمله افرادی هستید که به دلایل مختلف دچار کم‌پشتی موی سر و یا طاسی سر شده‌اید و این موضوع شما را رنج می‌دهد، اگر هیچ یک از روش‌های درمانی برای شما جواب نداده است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که کاشت طبیعی مو را امتحان نمایید. این روش قطعاً برای شما جواب می‌دهد به شرطی که این متد زیبایی تحت نظر بهترین متخصص انجام گرفته و شما شرایط لازم برای ایمپلنت مو را داشته باشید. یکی از این شرایط، داشتن بانک مو بسیار قوی در قسمت پشت سر است.

اما ممکن است تراکم مو در قسمت پشت سر نیز کاهش پیدا کرده و یا اینکه به بیماری پوستی مبتلا باشید و متخصص نمی‌تواند از این قسمت برای برداشت از ریش برای کاشت مو استفاده نماید. خوشبختانه پیشرفت روش‌های ایمپلنت مو باعث شده است که بتوان کاشت مو از ریش به سر را انجام داد. حتماً برای شما جالب خواهد بود که پیوند طبیعی مو با ریش چگونه صورت می‌گیرد. کافی است این مقاله را که توسط متخصصان پایگاه مارال سلامت ایرانیان تنظیم شده است با دقت مطالعه کنید تا در مورد چگونگی انجام ایمپلنت مو با ریش آشنا شوید.

نحوه کاشت مو با موی ریش

نحوه کاشت مو با موی ریش

درست است که روش‌های مختلفی برای کاشت مو ابداع شده و اغلب افراد می‌توانند این متد زیبایی را انجام دهند اما در نهایت حتماً باید قبل از شروع به کار، توسط متخصص معاینات لازم انجام گیرد تا به طور قطع مشخص شود که آیا ایمپلنت طبیعی مو برای شما قابل اجرا است یا خیر. یکی از مهمترین فاکتور‌های مورد بررسی در جلسه مشاوره، کنترل قدرت بانک مو است.

برای اینکه بتوانید پیوند موی طبیعی را انجام دهید باید یک بانک موی قوی با تراکم بالا و بدون هیچگونه بیماری پوستی داشته باشید تا حتی بتوانید کاشت مو با تراکم بالا را انجام دهید. در اولین قدم پزشک معالج وضعیت مو در ناحیه پشت سر را بررسی می‌کند چرا که اولویت اول، برداشت فولیکول از ناحیه پشت سر است.

اما شاید شما از این نظر محدودیت داشته باشید به همین دلیل به سراغ مو‌های سایر قسمت‌های بدن می‌رود. دومین بانک مو که در مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد، موی ریش خواهد بود. به عبارت دیگر یکی از انواع پیوند طبیعی مو، کاشت مو از ریش است که قطعاً نتیجه بسیار خوبی را به دنبال خواهد داشت.

تعداد برداشت موی ریش برای کاشت مو

برای کاشت مو چند گرافت از ریش می توان استخراج کرد؟

برای افرادی که دچار طاسی هستند و بانک موی مناسبی در قسمت پشت یا کناره‌های سر ندارند و یا داوطلبان کاشت مو که دارای بانک موی ضعیف در ناحیه سر خود هستند اغلب از موهای قسمت‌های دیگر بدن مانند موهای ریش جهت کاشت استفاده می‌شود. به هر اندازه که تراکم بانک مو بیشتر و بهتر باشد در نهایت با احتمال موفقیت بیشتری همراه خواهد بود. در هر روش به تعداد متفاوتی از فولیکول‌های برداشت شده استفاده می‌شود. اما در اغلب موارد اگر ریش افراد پرپشت باشد در روش‌های مختلف می‌توان تا 1000 گرافت سالم را از این قسمت برای پیوند مو در ناحیه سر استخراج نمود.

کاندیدای مناسب کاشت مو با ریش

خوشبختانه با وجود متد‌های مختلفی که جهت کاشت مو با ریش ابداع شده‌اند تقریباً تمامی آقایان می‌توانند این متد زیبایی را تحت شرایط استاندارد انجام دهند اما با این حال متخصص ابتدا وضعیت ریش را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر تراکم موی ریش برای کاشت موی سر مناسب بوده و از طرف دیگر اختلاف رنگ موی سر با ریش فاحش نباشد، شما شرایط اولیه برای پیوند مو با ریش را خواهید داشت. سپس لازم است سلامت عمومی بدن مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت متخصص به شما اعلام می‌کند که آیا کاندید مناسبی جهت انجام این متد زیبایی هستید یا خیر.

چرخه رشد مو در روش کاشت مو ریش به سر

نتیجه حاصل از رشد مو پس از ایمپلنت مو آنی نیست و به صورت الگوی مشخصی مشاهده خواهد شد. برای این که بتوانید احتمال موفقیت در فرایند کاشت مو را تخمین بزنید لازم است که در حدود یک سال صبر کنید. رشد مو پس از کاشت مو بعد از یک هفته شروع می‌شود و زخم‌ها نیز تا میزان زیادی پس از این مدت بهبود پیدا می‌کنند. اگرچه که رشد موهای کاشته شده تا هفته سوم قابل مشاهده است اما پس از این مدت موها شروع به ریزش می‌کنند که این امر کاملا‌” طبیعی قلمداد می‌گردد. این مرحله را به عنوان شوک ریزشی می‌شناسند که یک مرحله طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. در واقع رخ دادن این مرحله نشان از این دارد که فرایند کاشت به درستی پیش رفته و رشد موها به صورت مناسبی ادامه خواهد داشت.

اگرچه که یکی از موارد مهم مطرح شده در مورد روند رشد موها و سرعت رشد موهای کاشته شده با توجه به شرایط جسمانی داوطلب متغیر است اما تقریبا” در همه افراد می‌توان شاهد رشد طبیعی موها پس از ماه نهم بود. در نهایت پس از گذشت مدت زمان یکسال پس از پیوند مو می‌توان نتیجه را مشاهده کرد و حصول نتیجه نهایی پس از این مدت معنا پیدا خواهد کرد. موهای سالم و جدید بعد از یک سال نمایان شده و در نتیجه موها ضخیم خواهند شد. البته ممکن است گاهی اوقات 18 ماه طول بکشد تا بتوان کارآمدی در موهای کاشته شده را به صورت 100 درصد مشاهده کرد اما بعد از 12 ماه نتیجه مطلوب نمایان خواهد گردید.

فواید کاشت مو با ریش

مزایای کاشت مو با موی ریش

متخصص در زمان برداشت ریش برای کاشت مو نه‌ تنها به قدرت و بنیه فولیکول‌ها توجه کرده بلکه به میزان شباهت موی انتخابی با موی سر نیز اهمیت خواهد داد چرا که وقتی فولیکول‌ها در پوست سر استقرار یافته و شروع به رشد کنند،  ساقه مو شبیه بانک مو خواهد بود. پیوند طبیعی مو با ریش چند مزیت بسیار مهم دارد که باعث شده است به عنوان گزینه دوم جهت استخراج فولیکول در جریان کاشت مو شناخته شود:

 1. قدرت فولیکول‌های ریش بسیار بالا است و زمانی که کاشت انجام گیرد، اطمینان بیشتری برای ماندگاری نتیجه پیوند مو خواهد بود. در واقع هر اندازه که بنیه فولیکول‌ها قوی‌تر باشد احتمال پس زدن پیوند و ریزش کمتر خواهد شد.
 2. ضخامت موی ریش بسیار زیاد است. بنابراین زمانی که متخصص، پیوند طبیعی مو با ریش را انجام می‌دهد باعث می‌شود که حجم مو‌های پیوندی افزایش پیدا کند.
 3. از سوی دیگر موی ریش شباهت بیشتری به موی سر دارد. بنابراین زمانی که کاشت تمام شده و رشد طبیعی مو‌ها آغاز می‌گردد، نگرانی از بابت اختلاف رنگ بین موی پیوندی با مو‌های طبیعی سر نخواهد بود.
کاشت مو از ریش به سر

مراحل کاشت مو با ریش

 1. بررسی تراکم مو در ریش
 2. انتخاب روش کاشت مناسب
 3. استفاده از ریش برای کاشت مو
 4. آماده‌سازی فولیکول
 5. انتقال به محل پیوند

مزیت کاشت مو با ریش

 1. عدم نیاز به بانک موی پشت سر
 2. ضخیم بودن موی ریش و افزایش حجم موی سر
 3. شباهت زیاد موی ریش با سر

عیب کاشت مو با ریش

 1. احتمال تفاوت رنگ موی ریش با موی سر
 2. عدم امکان کاشت مو با تراکم بالا
 3. احتمال باقی ماندن جای برداشت مو از ریش

کاندید مناسب

 1. داشتن تراکم موی کافی در ریش
 2. شدید نبودن طاسی سر
 3. شباهت رنگ ریش با موی سر
 4. نداشتن بیماری پوستی در ناحیه ریش

معایب کاشت مو با ریش

معایب کاشت مو با ریش

علی‌رغم تمام مزیت‌هایی که برای پیوند طبیعی ‌مو با ریش بیان شد، لازم است بدانید که این روش ایمپلنت مو چند عیب نیز به دنبال دارد:

 1. با توجه به اینکه در هر گرافت از موی ریش تنها یک تار مو و فولیکول وجود دارد، بنابراین با استخراج هر گرافت، تراکم زیادی از مو نصیب شما نخواهد شد. به عبارت دیگر اگر به دنبال پیوند مو با تراکم بالا هستید شاید بانک موی ریش نتواند در این زمینه به شما کمک کند.
 2. در این روش پزشک باید فولیکول‌ها را از ناحیه صورت استخراج کنند و این کار به ظرافت بسیار بیشتری احتیاج دارد. زمانی که برداشت فولیکول از ناحیه پشت سر باشد حتی اگر زخمی به جا بماند متخصص می‌داند که رشد موی سر زخم‌ها را پوشش خواهد داد و بر زیبایی چهره فرد تاثیر نمی‌گذارد. اما اگر صورت زخمی شود و حتی اسکار در محل زخم باقی بماند، این مسئله به شدت بر زیبایی صورت تاثیر گذاشته و حتی ممکن است که بر رشد ریش نیز تاثیر بگذارد.
 3. در افرادی که تفاوت بسیار زیادی بین رنگ موی سر و رنگ ریش وجود دارد قطعاً کاشت طبیعی مو با ریش گزینه مناسبی نخواهد بود.
 4. یکی دیگر از معایب پیوند مو از ریش به سر این است که سختی کار برای متخصص بیشتر می‌شود. همانگونه که گفته شد ضخامت موی ریش بسیار زیاد بوده و حتی در اغلب موارد موی ریش موج‌دار است. در چنین شرایطی متخصص به سختی می‌تواند اقدام به برداشت فولیکول نماید.

نکات و مراقبت بعد از کاشت مو با ریش

مراقبت های قبل از کاشت مو با ریش

در جلسه مشاوره کاشت مو، متخصص برای شما چند نکته مهم را ذکر می‌کند که باید قبل از ایمپلنت مو این موارد را رعایت کنید تا متد زیبایی با موفقیت انجام شده و از طرف دیگر بتوانید به نتیجه ‌ایده‌آل از پیوند مو دست پیدا کنید. نکات مراقبتی قبل از کاشت مو با ریش عبارتند از:

 1. لازم است در جلسه مشاوره، سابقه پزشکی خود را به طور کامل برای متخصص شرح دهید. حتی در صورتی که قبلاً به ناهنجاری‌های روانی دچار بوده‌اید، باید متخصص را در جریان قرار دهید.
 2. کسانی که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند می‌توانند کاشت مو را انجام دهند اما بهتر است قبل از هر چیز با پزشک معالج خود درمورد دارو‌های مصرفی صحبت نمایند چرا که شاید نیاز باشد این دارو‌ها به مدت یک هفته قبل از پیوند مو کنار گذاشته شده و از طرف دیگر نباید به صورت سرخود و بدون اطلاع دکتر این کار را انجام دهید.
 3. دو هفته قبل از پیوند مو، مکمل‌های گیاهی یا دارو‌های بدون نسخه رقیق‌کننده خون را استفاده نکنید.
 4. ترک الکل و دخانیات به مدت یک ماه قبل از ایمپلنت طبیعی مو با ریش کمک می‌کند تا به نتیجه دلخواه خود برسید.
 5. در صورتی که سابقه حساسیت به ماده بی‌حسی ناشی از پیوند های قبلی دارید لازم است پزشک را در جریان قرار دهید.

مراقبت های بعد از کاشت مو با ریش

بعد از اینکه ایمپلنت طبیعی مو با ریش انجام گرفت، شما باید طبق دستورالعمل ارائه شده توسط متخصص عمل نمایید تا دوره نقاهت با موفقیت سپری شده و بتوانید نتیجه کار را به بهترین شکل ممکن رویت کنید. قبل از اینکه نکات مراقبت بعد از کاشت مو را بیان کنیم لازم است این نکته را متذکر شویم که تقریباً چند هفته بعد از کاشت مو، شوک ریزشی مو آغاز می‌شود. این موضوع کاملاً طبیعی بوده و برعکس تصور مردم، شوک ریزشی نشان‌دهنده موفقیت پیوند طبیعی مو با ریش خواهد بود چرا که فولیکول‌ها مجدداً در حال رشد هستند. برای اینکه بتوانید به نتیجه دلخواه خود برسید باید تک تک توصیه‌های ذکر شده توسط پزشک را با دقت رعایت نماید. در واقع شما در دوره نقاهت هم اندازه متخصص مسئولیت دارید:

 1. مهمترین نکته که در دوره نقاهت باید به آن توجه شود، بالاتر بودن سر نسبت به بدن در زمان استراحت است. علت اهمیت این موضوع، جلوگیری از تورم بیشتر پوست در محل پیوند و در نتیجه حفاظت از فولیکول‌ها از آسیب است. برای این منظور شما می‌توانید یک بالش طبی مخصوص را دور گردن خود قرار دهید.
 2. حداقل به مدت یک ماه باید مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی را ترک کنید. این دو ماده باعث اختلال در خونرسانی شده و نه تنها احتمال خونریزی افزایش پیدا می‌کند بلکه فولیکول‌ها به دلیل کاهش اکسیژن خون دچار فقر اکسیژن و در نتیجه می‌میرند.
 3. تا زمانی که پزشک اجازه نداده است نباید به سراغ ورزش‌های سنگین بروید چرا که این قبیل فعالیت‌ها فشار خون را بالا می‌برد و این مسئله خطر خونریزی در محل زخم‌ها را بیشتر خواهد کرد. از سوی دیگر فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین به دلیل افزایش تعریق پوستی، برای فولیکول‌های تازه پیوند شده خطرناک هستند.
 4. فولیکول‌هایی که به تازگی به محل پیوند منتقل شده‌اند بسیار سست و آسیب‌پذیر هستند و اگر دچار فشار شوند قطعاً باید منتظر از دست رفتن آن‌ها باشید. بنابراین به هیچ عنوان سر خود را ماساژ نداده و از طرف دیگر در زمان خواب دقت کنید که فشاری بر روی فولیکول‌ها وارد نگردد.
 5. از محیط‌هایی که دمای بالایی دارند دوری کنید چرا که دمای زیاد می‌تواند باعث مرگ فولیکول‌ها شود. بنابراین قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید، رفتن به حمام آب گرم، رفتن به سونا و حتی استفاده از سشوار تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد.
 6. بعد از کاشت طبیعی مو با ریش حداقل تا دو روز نباید استحمام کنید. سپس زمانی که متخصص به شما اجازه داد که سر خود را بشویید، لازم است تا مدتی از قرار گرفتن در زیر فشار آب دوش خودداری کنید و از یک ظرف برای ریختن آب بر روی سر استفاده نمایید.
 7. همچنین لازم است که نوع شوینده سر را تغییر دهید چرا که شوینده‌های قبلی حاوی ترکیبات شیمیایی بسیار قوی هستند که برای فولیکول‌های پیوندی اصلاً مناسب نخواهد بود. تا زمانی که متخصص توصیه می‌کند باید شوینده تجویز شده را برای سر استفاده کنید.
 8. در زمان شستن سر دقت داشته باشید که به هیچ عنوان پوست سر خراشیده نشده و هیچ فشاری به مو‌ها وارد نشود.
 9. خانم‌هایی که علاقه‌مند به رنگ کردن مو هستند حداقل ۴ تا ۶ هفته باید صبر کنند تا پزشک وضعیت فولیکول‌های پیوندی را بررسی نماید. پس از آن در صورت صلاحدید پزشک می‌توانید این کار را انجام دهید.
 10. حتماً باید دارو‌هایی که پزشک تجویز می‌کند را در زمان مقرر و به طور کامل صرف کنید تا از عوارض احتمالی همانند التهاب و عفونت در ‌امان بمانید.
 11. به هیچ عنوان رفتن به محیط بیرون بدون استفاده از کلاه مخصوص را توصیه نمی‌کنیم. متخصص کلاهی را در اختیار شما قرار می‌دهد که فشار زیادی بر روی فولیکول‌ها وارد نمی‌کند اما موی پیوندی را از گرد و غبار و آلودگی حفظ خواهد کرد. البته لازم است بدانید که علی‌رغم وزن کم این کلاه باز هم در هفته اول نباید آن را بر روی سر قرار دهید.

قیمت کاشت مو با موی ریش

هزینه کاشت مو با ریش

این مسأله کاملاً طبیعی است که همه مراجعه‌کنندگان جهت انجام کاشت مو از ریش به سر درمورد هزینه این متد زیبایی، از کادر درمانی کلینیک و یا حتی از متخصص سوال کنند چرا که فرد متقاضی ابتدا باید وضعیت مالی خود را مورد بررسی قرار دهد. به طور کلی شدت طاسی سر، تعداد فولیکول مورد نیاز، روش انتخابی برای کار و هزینه‌های جانبی شامل دستمزد متخصص و کلینیک، بر قیمت پیوند مو با ریش تأثیر می‌گذارد. اما نکته بسیار مهم و خبر خوش اینکه برخی از کلینیک‌های معتبر در زمینه کاشت مو، امکان پیوند مو اقساطی با ریش را برای متقاضیان فراهم کرده‌اند. در نتیجه بدون اینکه نیازی به پس‌انداز داشته باشید می‌توانید در هر لحظه نسبت به انجام این کار اقدام کنید. برای مشاهده لیست کامل کلینیک کاشت مو در تهران کلیک کنید.

آیا گرافت های برداشت شده از ریش مجدد رشد می کنند؟

این امر که آیا بانک موی افراد پس از برداشتن گرافت مجدد رشد می‌کند یا خیر به عنوان یکی از دغدغه‌های داوطلبان کاشت مو مطرح است. در واقع با برداشت فولیکول‌های مو که به صورت جابجایی مو با ریشه نیز شناخته می‌شود دیگر نمی‌توان انتظار داشت که بانک مو ترمیم شده و موهای این قسمت بتوانند مجدد رشد کنند. با استفاده از شیوه‌های مختلف کاشت به صورت علمی نمی‌توان انتظار داشت که گرافت‌های برداشت شده دوباره بتوانند رشد کنند. مدت زمان ترمیم جای زخم و آثاری که پس از برداشت مو در قسمت بانک مو ایجاد شده یک سال است اما انتظار رشد مجدد مو در این قسمت انتظاری غیر واقعی می‌باشد.

آیا در محل برداشت جای زخم باقی می ماند؟

ایجاد زخم یکی از عوارض کاشت مو است. البته می‌توان گفت که این عارضه خطرناک نبوده و امری نگران کننده محسوب نمی‌شود. یکی از موارد مهم در ایجاد کمترین اثر زخم در محل برداشت مو، مهارت جراح  و تکنیک مورد استفاده برای کاشت است. به طور کلی زخم‌های ایجاد شده پس از فرایند پیوند تا حدود دو هفته بعد از کاشت از بین خواهند رفت. اگرچه که گستردگی زخم‌های به وجود آمده و روند بهبودی آنها به شرایط مختلفی از جمله شرایط جسمانی بیمار بستگی دارد. این روند به صورت متفاوتی در مدت زمانی کوتاه یا طولانی بهبود پیدا خواهد کرد.

مقاله قبلی
نتیجه کاشت مو بعد از 3 و 6 و 9 ماه (جدول زمانی چرخه رشد مو)
مقاله بعدی
کاشت مو با موهای کم پشت – پیوند مو برای افراد با بانک موی کم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پربازدید